Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Oslava vánočních tradic a folklóru Souznění 2014

Oslava vánočních tradic a folklóru Souznění 2014

Ne vždy musí být splněny všechny atributy obvyklého vzorce, aby člověka ovanula spokojenost z právě prožívaného a jakási vnitřní harmonie. Po ladovské zimě, potažmo po sněhu, který neodmyslitelně náleží k předvánočnímu času, nebylo v Kozlovicích během třetího dne Mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění ani památka, přesto zde byla přítomná pravá adventní, tedy sváteční, nálada. I za svitu slunce.


 

„Je tady krásně! Na tuto akci se těším celý rok, a nedám si ji vzít! Jsem tady od rána celý den,“ shrnula své pocity snad za všechny přítomné Irena Žačková z Kozlovic, která dále podotkla, že nechyběla ani na jednom ročníku tohoto vánočního jarmarku v rámci Souznění.

Veškeré dění na festivalu plynulo tak nějak přirozeně. Až z Moldavska přijel například soubor VATRA HORELOR, který si připravil vánoční koledy z jižní části této země, kde jsou folklorní tradice nejbohatší. Tyto skočné písně připomínaly svým „drajvem“ doslova jízdu bohatýrů, a návštěvníky natolik oslovily, že si s členy souboru v jednom kole zatančili.
„Představili jsme speciální vánoční koledy pro dívky, které pojednávají o tom, jak si kluci tyto holky namlouvají a žádají je o tanec, “ popsal vystoupení vedoucí souboru, složeného pouze z mužů, Nikolae Arbuz.
Působivým vystoupením, v němž se střídaly goralské i slovenské písně, se prezentovala také gajdošská ľudová hudba BESKYD, která je přímým pokračovatelem gajdošské tradice severní Oravy, z Oravské Polhory. Hudební specifikum je v tom, že v jednotlivých skladbách dominují právě gajdy a housle.
„Hrálo se nám dobře, všechno je zde pěkné,“ svěřily se ve stručnosti po svém vystoupení houslistky BESKYDu Lucia Luscoňová a Kristína Kapíčáková.

 


Vánoční repertoár, jenž je typický pro jihočeský kraj a okolí Strakonic, nabídl PRÁCHEŇSKÝ SOUBOR PÍSNÍ A TANCŮ. I zde vynikaly dudy, které soubor používá po celou svou existenci.
„Je tady nádherně! Na vánoční trhy jsme zvyklí i od nás, ale přijde mi, že tady je více lidí. Vůbec nám nevadí, že není zima. My prostě rádi zpíváme a rádi hrajeme,“ zasnila se po koncertě Prácheňáku vedoucí zpěvaček Marie Režná.


K příjemným a inspirujícím znakům vánočního jarmarku patří fakt, že příchozí mohou sledovat, jak se přímo připravují různé gastronomické speciality (korbáčiky, brynzové halušky, sýry atd.), anebo jakým způsobem vznikají tradiční řemeslné výrobky (malované baňky, dekorační keramika, řezbářské výtvory atd.). I drobnost potěší, a proto mnohé děti jistě nezapomenou na to, že si mohly vlastnoručně dozdobit chutný perníček.
Je zajímavé, že obě tyto umělecké sféry zaštitovala Otília Kadašiová ze Strečna. Ta zavítala na Souznění poprvé a její pracovní záběr byl velmi široký. Její řemeslná činnost totiž zahrnovala nejen přípravu klasických vánočních oplatků, ale také tkaní erbů nebo koberců.
„Je tu fajn. Blíží se Vánoce, a proto je třeba se těšit a radovat se. Myslím si, že atmosféra je zde dobrá i díky tomu, že Češi, Moravané, Slezané, Slováci a Poláci jsou takový jednotný národ. Jsme v podstatě jedni Valaši,“ zdůraznila Otília Kadašiová. Poté prozradila, že zmíněné „zakroucené“ oplatky chystá z nekvašeného chleba a za pomocí cukru, který právě po zkaramelizování zajistí, aby se oplatka zakroutila.

Samostatnou, a nutno zdůraznit, že výjimečnou, kapitolou, bylo vystoupení BROLNu v kostele sv. Michaela a sv. Barbory v Kozlovicích. Orchestr se úvodem představil s výbornými Zpěváčky (Danka Rokytová, Anežka Tabachová, Sára Kokešová, Daniel Bruštík) a pak v rozšířeném obsazení se svými sólisty v pastýřské mši s moravskou, přesněji valašskou, melodikou Missa pastoralis in C boemica.
Tato hudební lahůdka pro náročné byla vystavěna na instrumentální preciznosti a lahodnosti ve spojitosti se sólistickými výkony (Klára Obručová-Blažková, Ludmila Malhocká, Václav Kovářík, Jan Zaviačič, Michal Morhould, Tadeáš Hoza) a stylovými sbory. Soubor dokázal efektivně střídat hudební nálady a různá tempa, nicméně z jeho projevu čišela především pompéznost až hrdost. V dobrém slova smyslu.

O další pestré pěvecké a hudební příspěvky se postarali: FLAUTUS VOCIS, VALAŠSKÝ VOJVODA, DECHOVÁ HUDBA KOZLOVICE, ženská pěvecká skupina ZVONICA ze Strečna, ONDRÁŠEK z Frýdku-Místku, dětský soubor VALÁŠEK Z KOZLOVIC, SCHOLA, KONOPJAN z Ostravy, SPV Kozlovice, sbor ZŠ Kozlovice nebo Klavírní a divadelní škola Lenky Lepíkové.
Navíc Divadelní společnost Kozlovice opět slavila úspěch s alegorickou scénkou o příjezdu Tří králů a s Živým betlémem. A jako obvykle se v Obecné škole v areálu Fojtství konal Den otevřených dveří.

Pokud by měla platit známá pranostika „Na svatou Lucii jasný den, urodí se konopí a len“, tak pěstitelé konopí a lnu se už nyní mohou těšit na bohatou sklizeň. Té jasnosti, a to nejen v souvislosti s meteorologickými podmínky, bylo v Kozlovicích nadmíru.

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA