Úvodní strana » Zajímavosti » Nohavicova a Urbánkova opera má předehru. Zazní na Janáčkově máji

Nohavicova a Urbánkova opera má předehru. Zazní na Janáčkově máji

Předehra opery, kterou chtějí společně vytvořit Jaromír Nohavica a skladatel Boris Urbánek, zazní v poslední květnový den v Domě kultury města Ostrava. Premiéru skladby Judita uslyší návštěvníci Mezinárodního festivalu Janáčkův máj. Zdroj:http://ostrava.idnes.cz/opera-nohavici-a-urbanka-ma-predehru-zazni-na-janackove-maji-p4y-/ostrava-zpravy.aspx?c=A140513_2064322_ostrava-zpravy_dar


Urbánkova předehra bude mít sice jen deset až dvanáct minut, ale bude to odrazový můstek pro velké dílo, které by mělo vzniknout v horizontu několika let.
 

"Říkal jsem si, že když už budu na Janáčkově máji, tak to nemohu odbýt a napíšu pořádné dílo," řekl Boris Urbánek k předehře Judity.
 

Zadavatelem objednávky pro Juditu je právě Janáčkův máj. "Není to jen věhlasný jazzman, ale tvůrce vážné hudby," charakterizuje Borise Urbánka ředitel festivalu Jaromír Javůrek.

Impulsem ke skladbě byl obraz, který byl před časem vystaven v ostravském Domě umění.
 

"Cítím závazek vůči festivalu. Proto jsem vybral téma, které nosím v hlavě už delší dobu. Jedná se o příběh Judity, starozákonní příběh, o kterém jsem se dozvěděl až tehdy, když jsem se šel podívat na obraz Gustava Klimta, který byl vystaven v Domě umění v Ostravě," vysvětluje Boris Urbánek.
 

K obrazu má i historku: potkal u něj cizinku, které si povzdychla, že je v Ostravě vystavena jen kopie slavného Klimtova díla. "Kdepak paní, to je originál," upozornila údajně návštěvnici paní, která pletla vedle ponožky.
 

Pro Urbánka je ale nejdůležitější historické pozadí Judity: "Jsem přesvědčen, že v osobě Judity se skrývá nesmírně působivý příběh a jsem překvapen, že jej zatím nikdo neuchopil." Kromě obrazu se ale skladatel inspiruje také knižní předlohou od chorvatského spisovatele Miro Gavrana.
 

Příběh Judity se pak stane zárodkem další spolupráce mezi Urbánkem a písničkářem Jarkem Nohavicou.

 

"Jaromír Nohavica na mě neustále naléhá, abychom spolu napsali operu, ale já se na to zatím necítím," vysvětluje Boris Urbánek.
 

"Toto je ideální chvíle, kdy se mohu pustit do něčeho většího. Bude to odrazový můstek k tomu, jak bych chtěl pojmout příběh Judity. Bude tam dvanáct orchestrálních hlasů, dialog Judity a Holoferna," dodal skladatel.
 

"Nepůjde ani o to, že Judita na Klimtově obraze drží useknutou hlavu. Hlavy si ani nevšimnete, každý se soustředí především na Juditu, její tvář... Musela Holoferna zabít, aby zachránila své město," přiblížil Boris Urbánek starozákonní příběh.
 

Příběh Judity připomene i dřívější spolupráci Urbánka a Nohavici. "Před deseti lety jsme společně dělali muzikál Romeo a Julie. Spojnicí tedy bude pořád téma velké lásky. Marta Skarlandtová napsala libreto a Jaromír Nohavica bude psát texty," vysvětlil Urbánek.
 

Urbánkova skladba Judita: koncertní předehra, zazní v koncertním sále Domu kultury města Ostrava v 18 hodin.
 

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/opera-nohavici-a-urbanka-ma-predehru-zazni-na-janackove-maji-p4y-/ostrava-zpravy.aspx?c=A140513_2064322_ostrava-zpravy_dar

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA