Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Někdejší opuštěnou prodejnu zdobí obrazy inspirované Hrabalem

Někdejší opuštěnou prodejnu zdobí obrazy inspirované Hrabalem

Ostrava se zařadí mezi několik měst, které dosud hostily unikátní výstavu Pocta Bohumilu Hrabalovi. Obrazy vznikly ke stému výročí autorova narození a jsou inspirované jeho osobou, tvorbou či filmovou podobou jeho děl. V Ostravě budou obrazy k vidění od 2. října v Kavárně ANO, která se nachází v prostorách bývalé DM drogerie na Puchmajerově ulici. Na uspořádání výstavy se hnutí ANO domluvilo s Galerií La Femme v rámci snahy o oživení historického centra Ostravy. 


„Velice mě těší, že po výstavě dobových fotografií Ostravy se v Kavárně ANO podařilo uskutečnit projekt Pocta Bohumilu Hrabalovi. Přeji si, aby výstava přilákala do historického centra Ostravany i přespolní. Oživení Masarykova náměstí a jeho okolí patří mezi naše volební priority a jsme přesvědčeni, že akce tohoto typu mohou k oživení přispět,“ řekl kandidát na primátora Ostravy za hnutí ANO Tomáš Macura.
Do výstavy se zapojilo se svými díly na 80 malířů a sochařů. Své práce vystavují Jiří Anderle, Adolf Born, Boris Jirků, David Vávra, Michael Rittstein, Miroslav Jiránek, Josef Blecha, Miroslav Malina, Zdeněk Tománek a mnoho dalších.
„Bohumila Hrabala si nejlépe připomeneme nejen jeho dílem, ale i tím, jak a čím inspiroval i ovlivnil tvorbu našich předních malířů a sochařů,“ uvedl Miroslav Lipina, majitel pražské Galerie La Femme. 


„Výstava na téma osobnost a dílo Bohumila Hrabala je nejnovějším projektem dlouhodobého a mohu snad říci i úspěšného cyklu výstav nesoucích název Domácí úkoly Galerie La Femme. Jeho již 21. pokračování vytváří nesporně zajímavý tvůrčí rámec a příležitost se seznámit s tím, jak umělci nabízejí mnohdy velmi neotřelý a unikátní pohled na našeho významného autora, který je znám nejen u nás, ale v mnoha zemích mimo naši republiku,“ dodal Lipina.
Výstava odstartovala svou pouť na Staroměstské radnici letos v únoru. Poté zamířila do Budapešti, Tatabánye (Maďarsko), Českého domu v Bruselu, Galerijní ulice v Jistebníku a Art Galérie v Prievidzi. Do Ostravy obrazy putovaly z Galerie Orlovna v Kroměříži. Výstavu dosud vidělo na 20 tisíc lidí. Jen na vernisáž na Staroměstskou radnici přišlo kolem 700 lidí, obdobná návštěvnost byla i v dalších městech. Výstava potrvá v Kavárně ANO do 9. října, vstupné je zdarma.
Pocta Bohumilu Hrabalovi je vrcholem programu Kavárny ANO. Hnutí ANO provizorní kavárnu slavnostně otevřelo 18. září s cílem vyvolat debatu o budoucím směřování historického centra Ostravy. Dříve opuštěná prodejna se za tu dobu proměnila v galerii, čítárnu a místo, kde se konají besedy a neformální setkání, při nichž mají občané možnost potkat se s kandidáty za hnutí ANO usilující o zvolení v komunálních volbách.
„Nechtěli jsme oživení centra v kampani pouze slibovat, proto jsme již před volbami začali komunikovat s některými majiteli tamních nemovitostí i se zástupci kulturních a občanských organizací. Výsledkem tohoto snažení je Kavárna ANO, respektive projekty, které se zde uskutečnily. Pokud uspějeme ve volbách, budeme v jednání se všemi zainteresovanými stranami pokračovat. Vylidnění centra je mimo jiné důsledek nedostatečné komunikace mezi městem, resp. městským obvodem a majiteli tamních nemovitostí,“ řekl Macura. 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA