Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Nejslavnější dechový orchestr v regionu je Májovák

Nejslavnější dechový orchestr v regionu je Májovák

Na říjnové Mezinárodní soutěži Velkých dechových orchestrů Ostrava 2009 v Ostravě získal titul absolutního vítěze největší a nejstarší hornický dechový orchestre v České republice, Májovák z Karviné.


Vynikající ocenění získal Májovák rovněž v kategorii nejvyšší třída, kde soutěžil s velkými dechovými ansámbly z Příbora, Šternberka a Zlína. Dirigent Májováku Marek Prášil získal navíc ocenění za nejlepší dirigentský výkon
V kategorii vyšší třída obdrželi od mezinárodní poroty nejvyšší počet bodů obě dechové hudby z Polska. Za nimi se umístily orchestry z Kopřivnice a z Jeseníku.
Celkem se soutěže účastnily dvě zahraniční a dvanáct českých dechových hudeb. Svým rozsahem a významem patří ostravská Mezinárodní soutěž velkých dechových orchestrů po čtrnácti uskutečněných ročnících v tomto hudebním žánru mezi nejvýznamnější akce v České republice.
Vítězný orchestr Májovák oslavil v loňském roce sto let od svého založení. Za dobu své existence navštívil mnoho evropských zemí. Je držitelem řady významných českých i zahraničních ocenění. Dechová hudba v regionu v něm stále udržuje významnou tradicí a v ansámblech při lidových školách umění příslib všestranné a perspektivní budoucnosti. Zájem mladých lidí o dechovou hudbu narůstá hlavně díky tomu, že současná dechovka je dokáže interpretovat pestré spektrum hudebních druhů a žánrů od skladeb symfonického charakteru přes operetní melodie po rockovou muziku.
Aby se dostala do kategorie velkého orchestru, musí mít dechová hudba nejméně padesát členů. Účast v soutěži je pro ni nákladná. O obsazení příštího ročníku soutěže rozhodne zejména finanční situace v kultuře v regionu i mimo něj. Popatnácté by se Mezinárodní soutěž velkých dechových orchestrů Ostrava měla konat za dva roky a přípravy na ní by měly začít už v nejbližší době. Kvalitu „Májováckých“ melodií však bude moci ocenit hudební publikum určitě dřív. Sedmadvacátého listopadu bude hrát v městském Domě kultury v Karviné na slavnostním koncertu k 85. výročí založení karvinské základní umělecké školy a ve stejných prostorách přivítá také tentokrát nejúspěšnější dechová hudba v regionu svým slavnostním koncertem Nový rok.
 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA