Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Nejkrásnější stopa v Jeseníkách

Nejkrásnější stopa v Jeseníkách

Chcete si užít na běžkách nejkrásnější hřebenovku Jeseníků? Vyražte z Ovčárny do Klepáčova! Desetikilometrový horský hřeben snese srovnání snad jen s Krkonošemi.


Je většinou bez lesa, nabízí daleké rozhledy, jede se po dobře upravené stopě a občas je potřeba pořádně zabrat na prudkých kopcích nahoru i dolů. Pro běžkařky a běžkaře je to ovšem daleko příjemnější záležitost, než únavné stoupání na nedaleký Praděd.

Pojedeme stále po červené turistické značce. Sledujeme především tyčové značení a podél něj projetou trasu od rolby, protože lyžařská magistrála se občas od cesty pro pěší turisty mírně odchyluje. Za mlhy a vánice tyče za žádnou cenu neopouštíme, protože z jižních svahů padají laviny.
 
Z Ovčárny míříme na Vysokou holu (1446 m n.m.). Po pravé ruce necháváme skály Petrových kamenů, pomník kousek od vrcholu je postaven na paměť obětí havárie dopravního letadla v roce 1950.
 
Tyče nás dále vedou na Kamzičník (1419) a Velký Máj (1384). Odtud jsou nejlepší výhledy. Není divu, protože se stále pohybujeme ve výšce kolem čtrnácti set metrů nad mořem.
 
Následuje ostrý sjezd k Jelení studánce. Zde je kamenný útulek, kde se můžeme v případě špatného počasí občerstvit z vlastních zásob v příjemném závětří. Červenou značku zaměníme na rozcestí za zelenou.
 
Břidličnou horu (1358) objíždíme a stoupáme na Pecný (1311). Druhý a poslední drsný sjezd nás čeká za Ztracenými kameny (1250). Na ledovce tady sundává lyže kdekdo, za dobrého sněhu se kopec dá s trochou odvahy sjet v širokém pluhu. 
 
Pod tímto „padákem“ pokračujeme už jen po rovné příjemné cestě a užíváme si mírného sjezdu až do sedla Na Skřítku, kde křižujeme silnici. Zastavuje tady autobus, ale lepší je sjet ještě kousek po modré značce dolů do Klepáčova a tam na něj počkat u hrnku čaje v restauraci.   

Více turistických akcí naleznete v kategorii Turistika.
 

 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA