Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Na Zlatohorsku stojí nový pomník připomínající dvě historické události

Na Zlatohorsku stojí nový pomník připomínající dvě historické události

Pokud vás toulky podzimními Jeseníky zavedou na Zlatohorsko, určitě se nebudete nudit. Například můžete zkusit štěstí při rýžování zlata, kterého je prý v říčce Olešnici stále dost, nebo navštivte zbrusu nový Česko-polský pomník u Dolního Údolí.


Monument vyrostl z aktivity spolku Příznivci kamenických a sochařských děl na Jesenicku. V jesenických horách tak přibyla další zajímavost, která má vazby na historii regionu. „Pomník připomíná dvě události. Touprvní je neobvyklá havárie proudové stíhačky polského vojenského letectva v roce 1953, která se odehrála právě v tomto lesním úseku. Druhou událostí je vzpomínka na československé vojáky, kteří zde v září 1938 bránili státní hranice a čelili útokům německých ordnerů,“ popisuje Lenka Dusová se Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.
Pomník byl postaven za finanční podpory města Zlaté Hory a jeho odhalení v září letošního roku provázel velký zájem veřejnosti, není se co divit, vždyť mezi přítomnými hosty byli i pamětníci letecké havárie, kteří zavzpomínali na šedesát let starou událost.
Po dohodě s Lesy ČR by měla vzniknout k pomníku značená stezka od odpočívadla Hříbek, která bude pokračovat k památné jedli a dál k Lurdské jeskyni na Rejvízu.

Zlato teče proudem
Krajina Zlatohorska ukrývá vedle historických památek mnoho přírodního bohatství a krásy, které stojí za to odhalovat. Při cestě ze Zlatých Hor do Ondřejovic leží údolí, kde říčka Olešnice ukládá po miliony let zlato do náplavů. V 60. až 80. letech minulého století geologové prokázali vysoké obsahy zlata s opětovným nabohacováním, a proto zde vznikl Hornický skanzen se Zlatorudnými mlýny a naučná stezka mapující zdejší povrchové i hlubinné dolování. Stezka přivede návštěvníky také do míst, kde „voda teče do kopce.“ „Optický klam je na místě tak silný, že pozorovatel jen stěží pochopí nivelační umění dávných stavitelů tohoto kanálu,“ líčí Lenka Dusová. Stezka má jedenáct zastavení a měří 2,5 kilometru.

 

Zdroj: elektronický zpravodaj NavstivteJeseniky.cz

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA