Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Na Vřesovou studánku se zřejmě vrátí chata a kostelík

Na Vřesovou studánku se zřejmě vrátí chata a kostelík

Hojně navštěvovaná lokalita Vřesová studánka v Jeseníkách se může dočkat turistické chaty a kaple. Obě stavby měly na tomto poutním místě dlouholetou tradici spadající až do 17. století. Kostelík však vyhořel v roce 1946 po zásahu bleskem a v roce 1988 byla stržena i chata.


"O obnovení původního místa usiluje sdružení Pro obnovu poutního místa Vřesové studánky, které peníze shromažďuje ze soukromých darů. Projekt již schvalují úřady, pokud mu nic nebude stát v cestě, mohlo by se začít s přípravami už příští rok," uvedla ředitelka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Andrea Závěšická.
Někteří iniciátoři se k myšlence na obnovu poutního místa vracejí znovu po čtyřiceti letech. Na konci 80. let se o rekontrukci poutních objektů pokusili tři studenti Akademie výtvarných umění v Praze
architekt Miroslav Vochta, sochař Otmar Oliva a malíř Jan Jemelka. Záměr však překazila tehdejší doba. Vzkřísili jej znovu nyní za pomoci předsedy spolku Pavla Holubáře, který společně s ostatními projekt také finančně podporuje.
"Chceme postavit chatu i kostelík, což se bez sebe neobejde. Nechceme, aby šlo o komerční věc, ale o soběstačný projekt, který se obejde bez dotací," sdělil jeden z duchovních otců projektu akademický malíř Jan Jemelka.
Nad projektem strávili odborníci půl roku, výslednou podobu stavbám vštípil architekt Miroslav Vochta.
Chata by měla být postavena z původních materiálů - dřeva a kamene a doplnit by ji měly také skleněné prvky. Rozměry budou respektovat původní půdorysy staveb, které jsou na místě stále patrné.
"Tým nadšenců a odborníků se již pustil do složitých jednání a procesů schvalování. Pozemky jsou v restitučních nárocích, ovšem projektu je nakloněna i církev," podotkla Andrea Závěšická a dodala, že stavbu podporují i jeseničtí záchranáři.
"Podle šéfa jesenické horské služby Michala Klimeše je to ideální místo, kde mohou podobné objekty stát. Nepoškodí to ani přírodu, je tam široká přístupová cesta. Navíc na trase z Červenohorského sedla na Šerák nic podobného není. Byl by to další záchytný bod, pomůže to turistům i zachránářům," připomněla ředitelka Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu.

 

Zdroj: elektronický zpravodaj NavštivteJeseníky.cz

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA