Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Na náměstí v Rožnově se otevírá buddhistické centrum

Na náměstí v Rožnově se otevírá buddhistické centrum

V úterý 20. října 2009 proběhne v Rožnově pod Radhoštěm slavnostní otevření buddhistického centra. Centrum zde působí již osm let, nyní se stěhuje do Nerudovy ulice přímo ve středu města.


Od 15.00 do 18.00 hod se centrum otevře veřejnosti a návštěvníci si budou moci prohlédnout tradiční sošky a obrazy, buddhistické knihy a nově rekonstruované prostory. V 18:30 potom proběhne v Městské knihovně přednáška cestující učitelky Petry Jarošové na téma „Úvod do buddhismu“.

Tibetský buddhismus Diamantové cesty se v České republice rozvíjí už 15 let a je jedinou buddhistickou náboženskou společností, která je registrována Ministerstvem kultury. Rostoucí zájem o východní filozofie a jejich metody je dlouhodobým trendem v celé Evropě. Také na Moravě nyní funguje už více než patnáct buddhistických center a stále přibývají nová.

V Rožnově se pravidelných meditací, víkendových soustředění a přednášek účastní zpravidla asi dvacet zájemců. Centrum je otevřeno každé úterý a čtvrtek, kdy od 20.00 hod probíhá společná meditace a krátké vysvětlení buddhistických učení.

Členové centra se rozhodli přestěhovat z rodinného domu na Dolních Pasekách do budovy na Nerudově ulici, aby mohli centrum lépe zpřístupnit veřejnosti, využít polohu poblíž náměstí a rozšířit nabídku kulturních a vzdělávacích akcí. „Spolu s dalšími valašskými centry se chystáme organizovat výstavy, filmové projekce, cykly přednášek a další akce,“ vysvětluje Radek Němeček, jeden ze členů rožnovského centra.

První takovou akcí je právě slavnostní otevření. Odpolední prohlídka nových prostor bude obohacena také promítáním fotografií. „Zveme všechny zájemce, sousedy a studenty, aby se přišli podívat a zjistili, v jaké podobě buddhismus funguje v západních společnostech. Nejsme mniši, ale používáme buddhistické metody pro rozvíjení vlastního potenciálu v každodenním životě,“ dodává Radek Němeček.

Slavnostní odpoledne zakončí cestující učitelka tibetského buddhismu Petra Jarošová, která bude v Městské knihovně přednášet od 18.30 hod. „Cílem buddhismu je šťastný člověk, jenž rozvinul veškerý potenciál své mysli. Buddhismus přináší metody, jak rozpoznat svou mysl jako otevřený prostor plný dokonalých kvalit, takových jako je radost, soucit nebo neohroženost,“ vysvětluje Jarošová. Po úvodní přednášce bude následovat prostor pro otázky a odpovědi a krátká ukázka buddhistické meditace.
 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA