Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Markéta Irglová představí nové album MUNA

Markéta Irglová představí nové album MUNA

Tři roky po svém debutovém albu ANAR, nahrála Markéta Irglová, jediná česká ženská držitelka Oscara, své druhé album MUNA a vzápětí vyrazila na turné. Jednou ze zastávek mezi Amsterodamem a Londýnem bude 9. listopadu i valašskomeziříčský velký sál Kulturního zařízení. „Rodný Valmez se snažím, jak to jen jde, při svém hraní v Evropě, nevynechat. Nejen proto, že je tady vždy skvělé a vstřícné publikum, ale taky abych se mohla projít po městě, alespoň na chvilku potkat s rodinou a kamarády a na chvíli pohrát se svým psem“, říká Markéta ke svému hraní ve Valašském Meziříčí.


 

Kritiky velmi vlídně až nadšeně přijímané nové album MUNA (islandsky rozvzpomínat si) přináší jedenáct autorských písní v bohatším aranžmá a širší nástrojovém osazení než u debutového alba ANAR. Dokládá nejen autorský potenciál Markéty Irglové, ale také její schopnost tvůrčího vývoje. Náladou album navazuje na romanticko-folkový debut, v řadě písní však Irglová tyto hranice prvního alba překračuje a dostává se do poloh dříve netušených, kde se potkává rocková hudba s etnickými vlivy Orientu.
Zatímco ANAR obsahově osciloval mezi intimními zpověďmi a ohlédnutími za obdobím kolem oscarového dění a hektickými roky po něm, MUNA je spíše dokumentem o hledání vnitřního světa a duchovních cest, smyslu dění i samotného hledání. Písně Irglová převážně napsala během jednoho roku života v New Yorku, ale v průběhu šestiměsíční studiové práce na Islandu doslova prosákly mystickou atmosférou tohoto ztraceného ostrova, a to i díky participaci místních hudebníků, lokacím, kde se nahrávalo a především invenci producenta Mio Thorissona. Jedním z hudebníků, který zásadně ovlivnil zvuk desky, je Shahzad Ismaily. Tento baskytarista, perkusionista, banjista a experimentátor nahrával mj. S Tomem Waitsem, Lou Reedem, Laurie Anderson nebo Yoko Ono.
Koncert s kapelou ve složení Rob Bochnik, Joe Doyle a Aida Shahgashemi představí jak nové písně, tak i dřívější Markétinu tvorbu. Posluchačům se tak s měsíčním předstihem dostane laskavého hudebního pohlazení a naladění do předvánoční atmosféry. Návštěvníci by si neměli nechat ujít ani úvod koncertu, o který se postará výjimečná americko-izraelská písničkářka Rosi Golan. (red)

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA