Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Lysá hora je královnou Beskyd a má i svého rekordmana

Lysá hora je královnou Beskyd a má i svého rekordmana

Moravskoslezské Beskydy jsou významnou turistickou oblastí České republiky. Převážná část pohoří, které zároveň vymezuje východní část naší státní hranice, patří do Chráněné krajinné oblasti Beskydy, která je svou rozlohou největší u nás.


Geografické postavení Beskyd poskytuje mimořádné možnosti v oblasti cestovního ruchu, neboť kromě vlastní nabídky pobytů jsou také výhodným východiskem pro cesty dále na Slovensko i do Polska. Beskydy jsou známy svojí unikátní a nikde jinde neviděnou krásou. Mají svá tichá zákoutí mezi kopci, fantastické výhledy do dalekého okolí z vrcholových partií hor a také známou lidovou architekturu. Celé oblasti dominuje Lysá hora, nejvyšší hora Beskyd a zároveň královna všech slezských hor.

Na vrchol Lysé hory vede celá řada těžších i lehčích značených tras. Nejoblíbenějším nástupním místem je přitom Ostravice. Odtud jsou značeny hned čtyři trasy. Modrá například vychází z vlakové zastávky Ostravice-zastávka a jde kolem Ostré hory. Napojuje se na zelenou značku z Nové Dědiny. Červená značka vede z nádraží v Ostravici a přes Butořanku směřuje po hřebenu Lukšince od západu až na vrchol Lysé hory. Podél této značky - těsně pod vrcholem - se nachází mnoho pomníčků a křížů na památků obětem Lysé hory. Nedávno zde byl dokonce vztyčen čtyři metry vysoký kříž, jako symbolická upomínka na všechny oběti hor. Hodně turistů stoupá i z Malenovic, Frýdlantu nad Ostravicí, z Krásné nebo Visalají.

První písemná zmínka o Lysé hoře pochází z roku 1261, kde je ve staré listině jmenována jako Lissa huera. Její vrchol a pojmenování se ještě několikrát objevilo na starších mapách. Lysá hora patřila vždy pod území Slezska a nejinak tomu je i dnes. Význam hory a její spojení s lidským faktorem ovšem začal vzrůstat až s rozvojem turistiky, ke kterému zde docházelo koncem 19. století.

Výstupy, či lašsky „výplazy“ na nejvyšší vrchol Beskyd se už v první republice proslavil Slezský bard Petr Bezruč. Na jeho turistické aktivity přímo navázal Klub českých turistů. Vyhlášený je jejich novoroční výstup na Lysou a hora samotná má takzvané Lysaře, což jsou lidé, kteří její masív zdolávají dennodenně! Klub přátel Lysé hory vznikl před bezmála třiceti lety a je obdivuhodné jak jeho členové za každého počasí dobývají vrchol. Také jejich družnost a srdečnost je pozoruhodná. Rekord mezi Lysaři drží letos již osmdesátiletý Josef Janečka, který nedávno zahájil už pátou tisícovku výstupů.

Rodák ze Staré Bělé začal po svých padesátých narozeninách v rámci udržování a vylepšování fyzické kondice s pěší horskou turistikou. Oblíbil si zejména výstupy na Lysou. Po odchodu do důchodu v roce 1989 výstupů přibývalo a prohloubily se i kontakty s partou turistů, sdružených v klubu přátel Lysé hory. V rámci své činnosti vede Klub mimo jiné i evidenci výstupů svých členů na vrchol a tato statistika se stala nevyhlášenou soutěží o nejvyšší počet výstupů za rok. Při vrozené soutěživosti pana Janečky se nelze divit tomu, že v roce 1996 oznámil svůj záměr uskutečnit v roce 1997 pokus o každodenní výstup, tedy o 365 výstupů za rok. Kolegové Klubu ho od tohoto odvážného záměru nejprve zrazovali, ale když se svými argumenty neuspěli, vyprovokovali jej, aby k zamýšlenému počtu výstupů přidal ještě jeden – aby tak případný rekord platil i pro přestupný rok. I tuto výzvu Josef Janečka přijal a ke 365 „výplazům“ denním přidal i jeden výstup noční. Ke splnění svého závazku přistoupil pozdější rekordman velmi zodpovědně. Každý den vyjížděl z nádraží Ostrava-střed po čtvrté hodině ranní a v šest již startoval z nádraží Ostravice na devítikilometrovou trasu výstupu po červeně značené turistické cestě. Výstup mu trval průměrně půldruhé hodiny, někdy se prý za nepříznivého počasí protáhl až na 5 hodin. Po krátkém odpočinku a občerstvení na vrcholu se vracel tak, aby stihl vlak z Ostravice s odjezdem okolo poledne. V pravidelných výstupech pokračuje pan Janečka dodnes.

Mezi Lysaře se můžete přidat i vy – každý je zde srdečně vítán, ať mladý či v kmetském věku. A nemusíte se zařadit hned mezi rekordmany – i jeden výstup za rok se přeci počítá.

Zajímají vás turistické akce? Více v kategorii Turistika.

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA