Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Listopadová premiéra v DLO: pocta češtině Jana Wericha

Listopadová premiéra v DLO: pocta češtině Jana Wericha

Také druhá premiéra letošní sezóny Divadla loutek Ostrava našla předlohu v české literatuře – po veršované Zlatovlásce Josefa Kainara si ostravští loutkáři vybrali dílo známého herce a spisovatele Jana Wericha. Pohádka Královna Koloběžka První bude poprvé uvedena na hlavní scéně DLO v pátek 15. listopadu v 17 hodin.


Co se lidem nejvíc vyplatí, co je na světě nejsladší a kdo je největší nepřítel člověka? Tuhle hádanku dal král rybáři a mlynáři, kteří žili v jeho malinkém království a stále se o něco soudili. Nejlépe uměla odpovědět rybářova dcera Zdenička, protože odpověděla s důvtipem. Král se o ni začal zajímat. Poslal jí deset vajec a vzkázal jí, aby mu z nich druhý den přinesla deset pečených kuřat. Jak to bylo dál, uvidí diváci ve veselé pohádce o krásné a chytré rybářovic Zdeničce a o mladém králi, který byl moudrý, ale trochu zbrklý.
Námět vybralo ostravské divadlo loutek z Werichovy knihy Fimfárum. Janu Werichovi (1905-1980) byly vlastní moudrost, humor i jazykový vtip, a právě to je jedním z důvodů, proč DLO sáhlo po literární předloze autora oblíbených pohádek. „Snažíme se, aby v dramaturgii našeho divadla byla zastoupena díla mistrů slova české literatury, k nimž Jan Werich bezesporu patří,“ říká ředitelka DLO Jarmila Hájková. „Chceme tak dětem, ale i dospělým divákům, nabídnout představení nejen jako špičkovou podívanou pro oči, ale také chceme, aby diváci měli co poslouchat. Věřím, že krásná čeština pana Wericha ukáže malým i odrostlejším návštěvníkům, jak bohaté a rozmanité možnosti vyjadřování náš mateřský jazyk (nejen) divadlu nabízí“.
Královna Koloběžka První je druhou Werichovou pohádkou na jevišti DLO – v roce 1999 byl na domácí scéně uveden Paleček. Werichovy pohádky se těší rovněž filmovému zpracování: Královna Koloběžka První byla zfilmována v roce 1981 s pětadvacetiletou Dádou Patrasovou v titulní roli, velké popularity rovněž dosáhla filmová adaptace pohádky Tři veteráni či animovaný film Famfárum.
V DLO uvidí návštěvníci Královnu Koloběžku První v úpravě a režii Václava Klemense, uměleckého šéfa DLO, v kostýmech a s loutkami Jaroslava Milfajta, s hudbou Tomáše Rossiho. Kromě maňásků a marionet hrají Lenka Macharáčková, Irena Křehlíková, Ivan Feller, Ivo Marták, Martin Legerski, Aleš Petrič a Martin Štěpanda. Klasické rodinné představení pro děti od 6 let má premiéru v pátek 15. 11. v 17 hodin, pro veřejnost se dále hraje v neděli 17. listopadu v 10 a v 15 hodin a v době předvánoční v neděli 15. prosince, rovněž v 10 a v 15 hodin.

www.dlo-ostrava.cz

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA