Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Letošní sezóna Divadla loutek Ostrava přinese pět nových inscenací a další Divadelní pouť bez bariér

Letošní sezóna Divadla loutek Ostrava přinese pět nových inscenací a další Divadelní pouť bez bariér

Prvním představením pro školy Láska s červeným nosem se v úterý 4. září otevírá nová sezóna Divadla loutek Ostrava, tentokráte už šedesátá. DLO v ní uvede pět premiér a sedmý ročník festivalu Divadelní pouť bez bariér.


Divadelní pouť bez bariér
Právě první měsíc nadcházející sezóny je určen přehlídce (nejen) divadelní tvorby, která hledá cestu přes bariéry v nás samotných i okolo nás. „Překážky v porozumění a soužití mezi lidmi i žití v sobě samém mohou být způsobeny zdravotním postižením, věkem, etnickými, sociálními i náboženskými rozdíly, odlišností jazyka či tradice, nevědomostí, nedostatkem nadhledu…,“ říká Jana Pithartová, dramaturgyně DLO. „A právě divadlo jakožto nejkomunikativnější umění má velkou sílu s nimi bojovat.“

Letošní Divadelní pouť návštěvníkům nabídne od 24. do 27. září na hlavní i alternativní scéně 17 představení, z nichž každé pootevírá některou z cest k sobě i k druhým. Půjde o pohádky pro děti i inscenace pro dospělé, (tragi)komedie, pohybová představení či komponované pořady prózy a poezie, které připravili umělci a divadelní soubory domácí, ze Slovenska, Itálie, Německa, návštěvníci zhlédnou i jednu japonskou pohádku. Festival dále obohatí tématické besedy a dvě výstavy - tvorba nevidomé sochařky Marianny Machalové-Jánošíkové a výstava fotografií Samizdat na Kubě, zapůjčená humanitární společností Člověk v tísni.
Program Divadelní pouti bez bariér 2012 je zveřejněn na www.dlo-ostrava.cz

Nové pohádky ve všední den pro školy, v neděli pro rodiny s dětmi
Prvním premiérovým představením bude v listopadu na hlavní scéně DLO hudební pohádka Kocourek Modroočko pro děti od tří let. Sympatický kočičí kluk pochází z knihy Josefa Koláře, jejíž divadelní podobu obohatil písničkami Marek Eben. Na alternativní scéně přibude ještě letos Perníková chaloupka ve verších Václava Renče. V novém roce ožije na hlavní scéně populární čtveřice zvířecích kamarádů z Třeskoprsk v inscenaci Čtyřlístek zasahuje.

Kromě nových inscenací bude divadlo hrát i nadále ve všední den pro školní děti a v neděli pro celé rodiny už známé pohádkové příběhy – Strašpytlíka Muka dánského spisovatele
Petera Mouritzena (hra měla premiéru na sklonku loňské sezóny), Tučňáky na arše, Nevěstu pro hastrmana, Krásku a zvíře, Čtyři pohádky s vlky za vrátky, Jak hubatá Dora málem k čertu přišla, Vílu Amálku, Ošklivé káčátko, O pejskovi a kočičce, Broučky a interaktivní představení O víle menší než zrnko máku.

Premiéry pro dospělé
Pondělní večerní repertoár obohatí ve druhé polovině sezóny dvě nové inscenace. Na alternativní scéně to bude hra Šarik vzpomíná aneb Čtyři tankisté, kapitán Kloss a všichni ti druzí psi a soudruzi. Sehraný autorský tým ve složení Marek Pivovar, Radovan Lipus a Marek Pražák (v DLO slaví bezkonkurenční úspěch s Ostravakem) přichází s absolutně nenostalgickou vzpomínkou na televizní seriál Čtyři z tanku a pes, který odkojil v dřívějším východním bloku dvě generace kluků i mnoha dívek.
Na hlavní scéně se zrodí Marvin – vtipně i vážně laděný příběh dospívajícího chlapce, který uniká před dominantní matkou do světa vlastní fantazie. Tvůrcem inscenace je mimořádně nadaný a světově úspěšný tanečník a performer Duda Paiva, jenž je v Ostravě pravidelným účastníkem mezinárodního festivalu Spectaculo Interesse. Tanečně pohybový duet Dudy Paivy a choreografa Mischy van Dullemena, který se na scéně objevil už v roce 2000, uvidí diváci na jevišti DLO v provedení domácích herců a obohacený novými technikami moderního tance a animace objektu.

Do programu pondělních večerů budou i nadále zařazeny úspěšné inscenace Z deníku Ostravaka, Lebensraum (Životní prostor), Sofiin svět a Malované na skle.
V nové sezóně rovněž zůstane zachována tradice hudebních úterků, která bude na alternativní scéně pokračovat od října.

Jdeme za Vámi!
Novou divadelní sezónu otevře DLO spolu s ostatními ostravskými divadly happeningem na Masarykově náměstí v neděli 2. září. V programu, který poběží od 17 hodin až do pozdního večera, herci DLO představí úryvek z hry Láska s červeným nosem. Od 16 do 18 hodin bude otevřena pokladna Divadla loutek Ostrava, kde si návštěvníci mohou vybrat z pestré nabídky nedělních rodinných a pondělních večerních představení pro veřejnost i z programu Divadelní pouti bez bariér.
Další informace na www.dlo-ostrava.cz

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA