Helena Salichová je jednou z nejvýznamnějších osobností opavského Slezska dvacátého století. Byla malířkou, grafičkou a spisovatelkou, ale také velkou sběratelkou lidové slovesnosti. V rozsáhlém prázdninovém projektu představuje její tvorbu Výtvarné centrum Chagall.
Helena Salichová se narodila v roce 1895 v Kyjovicích, jejichž čestnou občankou se stala ještě za svého života. Po studiích na pražské Akademii výtvarných umění se s manželem Antonínem Hálou vrátila do rodného kraje. Více než půl století prožila v Polance nad Odrou, kde je také spolu se svými rodiči pochována.
Jejími oblíbenými výtvarnými tématy byly krajina, květiny, zátiší a motivy z Ostravska. Vynikla také jako portrétistka prostých lidí. Jejím hlavním výtvarným prostředkem se stala grafika, linoryt a dřevoryt. Takto ilustrovala například Slezské písně Petra Bezruče nebo svou kroniku Ze starých časů.
V Zámecké galerii Chagall v Karviné je od začátku do konce prázdnin vystaven výběr z jejího nejrozsáhlejšího grafického souboru, jemuž dala autorka výstižný název Tvary skryté ve dřevě. Celý soubor má na sto osmdesát listů a výtvarnice ho vytvořila v posledních letech své umělecké dráhy. Objevuje v něm krásu struktury dřeva a linie skryté běžnému pohledu diváka, které nepatrným zásahem svého rydla změnila na osoby, zvířata či děje. Podobu přírodního materiálu, který býval součásti plotů, střech a dřevěných staveb, už dlouhá léta před tvůrčím zásahem umělkyně ovlivňoval déšť, vítr a slunce.
Nejrozsáhleji a nejkomplexněji představí Chagall tvorbu Heleny Salichové od 16. července v Autorské síni v Ostravě. Výstava obsáhne její malířskou, grafickou a kreslířskou tvorbu, doplněnou o ukázky literární činnosti a sběratelského úsilí. Součástí vernisáže bude křest knihy o tvorbě Heleny Salichové. Expozici, která bude otevřena do 9. září, doplní ve stejné době výstava v Autorské galerii české fotografie. Představí podoby výtvarnice a sběratelky, jak je zachytili mnozí její kolegové, především fotografové.
V galerii Chagall v Brušperku bude od 23. července do poloviny září k vidění tematická expozice Život na vesnici v díle Heleny Salichové.
Díla Heleny Salichové je možné vidět také ve stálé expozicí v muzeu v Klimkovicích.
Za svého dlouhého života nashromáždila všestranná umělkyně na patnáct set písní svého kraje, pohádky, podoby krojů, bajky i lidové zvyky. Na její odkaz ve sběratelské činnosti navazuje ostravský Slezský soubor Heleny Salichové. V září ho uvidí diváci například na na Třebovickém koláči, který se bude opět konat ve známém parku této ostravské čtvrti.