Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Kryté chlorované bazény mohou mít neblahý vliv na plodnost dětí

Kryté chlorované bazény mohou mít neblahý vliv na plodnost dětí

Výsledky nedávno zveřejněného výzkumu prováděného na Katolické univerzitě v Lovani v Bruselu ukázaly, že vystavení toxinům v průběhu dětství může mít hluboký vliv na hladiny hormonů v pozdějších fázích života. Alfred Bernard a jeho spolupracovníci nedávno v International Journal of Andrology publikovali studii, která ukazuje, že chlapci, kteří strávili mnoho času v krytých chlorovaných bazénech, trpěli v dospívání sníženou hladinou pohlavních hormonů.


Bernard měřil hladiny hormonů u 361 chlapců ve věku mezi 14 až 18 lety, z nichž všichni dříve navštěvovali bazény dezinfikované buď chlórem, nebo ionizované mědí a stříbrem. Došel k závěru, že u chlapců, kteří před dosažením 10 let věku strávili v krytém chlorovaném bazénu více než 250 hodin, nebo před dosažením 7 let věku 125 hodin, byl výskyt neobvykle nízké hladiny testosteronu nebo inhibinu B třikrát pravděpodobnější. Inhibin B je hormon, který potlačuje produkci FSH (hormon, stimulující folikuly) a jeho nízká hladina je spojena s mužskou neplodností.

Vzájemné působení chlóru a látek lidského původu (potu, kožních buněk, vlasů, alergenů a moči) v krytých chlorovaných bazénech způsobuje uvolňování vedlejších produktů chlorace (CBP). Je známo, že tyto látky představují zdravotní riziko. Jiné publikované studie prokázaly, že vystavení působení CBP poškozuje varlata a narušuje tvorbu spermií. Kůže šourku je vůči toxinům obzvláště citlivá, a to díky své vysoké propustnosti. Děti jsou k narušení hormonální rovnováhy náchylnější než dospělí a dětství je nejkritičtějším obdobím, kdy expozice takovým toxinům jako jsou CBP může mít obzvláště vážné následky.

Pokračování článku najdete zde http://www.remedicum.eu/blog/zdravy-zivotni-styl/kryte-chlorovane-bazeny-mohou-mit-neblahy-vliv-na-plodnost-deti

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA