Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Krásná jako kvítka v pohybu

Krásná jako kvítka v pohybu

Mezinárodní soutěž a výstavu dětské kresby a grafiky Krásná jako kvítka organizuje už bezmála dvě desetiletí Základní škola na Frýdecké ulici v Havířově Bludovicích. Předškoláci z mateřských škol a školáci ze čtrnácti zemí zaslali letos do Havířova na pět tisíc prací.


Z největší vzdálenosti přišla dílka australských dětí. Na tři sta nejlepších výtvarných děl budou moci během září zhlédnout návštěvníci Výstavní síně Viléma Wunsche v havířovském Domě kultury Leoše Janáčka. Každý ročník má své téma, letos je jím sport. I proto převzala tentokrát záštitu nad soutěží a výstavou atletka Šárka Kašpárková, která pochází právě z Havířova.
Děti se nechaly inspirovat parašutisty, bruslaři, tenisty, cyklisty a mnoha dalšími rekreačními i vrcholovými sportovci. Inspirovali je ale také zdravotně znevýhodnění, kteří se pasivně neodevzdali svému osudu. Vedle českých dětí si nejvíc ocenění odvážejí autoři ze Slovenska, Polska a Litvy.
Jak přesvědčivě zobrazit pohyb řeší kreslíři snad už od dob lovců mamutů. Způsob jeho vyjádření bývá charakteristický pro určitý umělecký sloh nebo styl i pro individuální výtvarný projev. Dětští výtvarníci jsou spontánní a moderní. Nebojí se odvážných výtvarných zkratek ani živé akční barevnosti. Dokážou sdělit napětí sportovního utkání i radost z vítězství. Výraz a tlumočení krásy a dynamiky pohybu je pro ně důležitější než respektování perspektivy. Aby vyjádřili zážitek nebo atmosféru sportovního dění, využívají bravurně i možnosti různých grafických technik. Sport je ve spontánních obrázcích hrou i podívanou. Jejich tvůrci naprosto přirozeně upozorňují na možnost najít v pozitivním naplnění volného času svou seberealizaci, kamarády i most ke světu dospělých, případně naopak připomínají, že ti starší z populace mohou prostřednictvím společného sportování s dětmi najít cestu k dětské duši. Inspirativní výstava Krásná jako kvítka patří v posledních letech k nejnavštěvovanějším výtvarným událostem v Moravskoslezském kraji. V České republice je zcela mimořádná a také v zahraničí je podobných akcí jako šafránu. Vybrané práce z minulých ročníků budou souběžně s hlavní výstavou k vidění v havířovském kulturním domě Radost. Od října začnou pořadatelé připravovat už jubilejní dvacátý ročník soutěže..


 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA