Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Krajská galerie v Ostravě představí Francouzské umění

Krajská galerie v Ostravě představí Francouzské umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje připravila na prázdninové měsíce mimořádný projekt Francouzské umění v letní Ostravě, který prezentuje dva přední české výtvarníky FRANTU a Vladimíra Škodu, kteří dlouhodobě žijí ve Francii.


V úterý 23. června 2015 budou v ostravském Domě umění (Jurečkova 9) v 17 hodin slavnostně zahájeny dvě výstavy FRANTA / Tváří v tvář a Vladimír Škoda / Energie. Výstavy za účasti autorů zahájí Marie Dohnalová, kurátorka výstavy FRANTA / Tváří v tvář, dále pak Zbyněk Janáček, děkan Fakulty umění Ostravské univerzity v Ostravě, a Jiří Jůza, ředitel GVUO. Expozice budou v Ostravě k vidění do 30. srpna 2015.

„Jsem rád, že se nám podařilo tyto mezinárodní výstavní projekty uspořádat v Ostravě. Je to pocta nejen samotným umělcům, ale také ostravské galerii a publiku,“ podotýká Jiří Jůza, ředitel galerie výtvarného umění v Ostravě.“

Prezentace věnovaná FRANTOVI představí 20 maleb a 6 plastik z posledních dvaceti let autorova života. Franta na svých malbách poukazuje na bolestný zázrak zrození, na člověka spjatého s přírodou či člověka v úzkých. Jeho díla zachycují těla zdrcená válečnými konflikty, ale také stav současné civilizace. Umělec také upozorňuje na zneužívání techniky, a jiná nebezpečí zaměřující se na nadprodukci konzumní společnosti. K vidění ale budou také díla inspirovaná zejména africkým kontinentem, krásou lidské bytosti a jiné.

„Výstava v Galerii výtvarného umění v Ostravě je symbolickým příspěvkem k autorovu letošnímu významnému životnímu jubileu, říká Marie Dohnalová kurátorka výstavy, „Franta se ostravské veřejnosti představuje jako člověk nevyčerpatelné životní energie, jako malíř a sochař, skvělý kolorista, mimořádný kreslíř, jako tvůrce, jehož nenechávají problémy současnosti lhostejným.“
 


Expozice věnovaná Vladimíru Škodovi je koncipována přímo pro prostory Galerie výtvarného umění v Ostravě a představí soubor 16 ocelových objektů z posledních dvaceti let umělcova života. Umělec zde prezentuje svá díla, která jsou inspirovaná neustálým pohybem kyvadla, či zrcadlící se plochy, konvexně-konkávní zrcadla, kované reliéfy. Výstava je doplněna velkoformátovými fotografiemi.

„Jestliže byl pohyb v prvních kovaných autorových sochách spíše jen myšlený a jejich instalace navozovaly pouze představu všudypřítomného pohybu ve vesmíru,“ podotýká asistentka Renata Leroy-Vávrová, „je aktuální tvorba Vladimíra Škody založena na pohybu reálném, který však nevychází z problematiky kinetického umění, nýbrž z neustálé autorovy kosmologické posedlosti.“


Při příležitosti výstavy FRANTA / Tváří v tvář GVUO vydává doprovodnou publikaci. Výstavní katalog bude k prodeji na pokladně Domu umění. Galerie výtvarného umění v Ostravě připravuje i pro tyto výstavy komentované prohlídky s autory. Ty se uskuteční ve středu 24. června v 16 a 18 hodin. Francouzsky laděné odpoledne doplní doprovodný program Alliance française Ostrava s překvapením. Vstup s platnou vstupenkou na výstavu. V Domě umění GVUO jsou výstavy otevřeny denně krom pondělí od 10 do 18 hodin. Plné vstupné činí 50 Kč a zlevněné 25 Kč, volný vstup v neděli bude zachován.

Záštitu nad výstavou přijali J. E. pan Jean-Pierre Asvazadourian, velvyslanec Francie v České republice, Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje, Tomáš Macura, primátor statutárního města Ostravy a Alliance française v Ostravě. Projekt finančně podporuje statutární město Ostrava jako Francouzské umění v letní Ostravě.

 

FRANTA alias František Mertl (1930) je významným umělcem českého původu působícím ve Francii, kde žije od roku 1958. Osobně se znal s Pablem Picassem i Marcem Chagallem. Ve své tvorbě se soustředí na lidské bytí a lidský úděl a jeho stěžejním tématem se stala lidská figura v expresivním pojetí: člověk jako ušlechtilá hra svalů i jako tvor schopný nesmírné krutosti. Od 80. let autorsky interpretuje problémy afrického kontinentu. Svá umělecká díla prezentoval na více než 70 výstavách po celém světě.

Vladimír Škoda (1942) je významným umělcem českého původu působícím ve Francii, kam emigroval roku 1968. Proslavil se jako kreslíř, grafik a zejména sochař. Několikrát se neúspěšně hlásil na Akademii výtvarných umění v Praze. V roce 1968 získal stipendium na L´École des Beaux Arts v Grenoblu a zároveň začal navštěvovat École des Arts Décoratifs. Posléze studoval také na L´École des Beaux Arts v Paříži. Jako profesor působil na L´École d'Art v Le Havre a L´École d'Art v Marseille. V jeho tvorbě se odráží zájem o vesmír a osobnost Jana Keplera. Jeho kompozice vychází z geometrie a matematiky, ale prolíná se rovněž s emocionální rovinou. Základním tvůrčím materiálem je pro něj kov, pro který používá i neobvyklé metody zpracování. Svá umělecká díla prezentoval na více než 70 výstavách autorských i společných po celém světě.

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA