Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Krajská galerie v Ostravě bude už jen měsíc hostit exkluzivní výstavu Zářivý krystal

Krajská galerie v Ostravě bude už jen měsíc hostit exkluzivní výstavu Zářivý krystal

Poslední měsíc mají návštěvníci příležitost zhlédnout exkluzivní a neopakovatelný výstavní projekt zaměřený na tvorbu Bohumila Kubišty, jeho odkaz i následovníky.


 

Exkluzivní výstava Zářivý krystal / Bohumil Kubišta a české umění / 1905–2013 / Průniky / Střety / Přesahy se pomalu chýlí ke konci. Už jen necelý měsíc mají návštěvníci jedinečnou příležitost zhlédnout prezentaci 130 uměleckých děl Bohumila Kubišty a dalších 93 prací jeho souputníků i následovníků. Expozici dosud zhlédlo necelých 15 101 návštěvníků. Výstava potrvá už jen do 4. ledna 2015 a nebude prodloužená ani reprízovaná.

Naposledy byla tvorba Bohumila Kubišty v celé její šíři prezentována před 21 lety v Národní galerii v Praze ve Valdštejnské jízdárně. Výstava byla poté reprízovaná i v Muzeu umění v Olomouci. Ostravská expozice tedy po dlouhé době představuje Kubištovo dílo nebývalého rozsahu. Kromě prací z Národní galerie jsou prezentována také díla ze soukromých sbírek a stálých expozic 35 českých galerií a veřejných institucí. Výstava nebude prodloužena ani reprízovaná v jiném městě. Po jejím skončení se vystavené exponáty vrátí do rukou majitelů – do soukromých sbírek i stálých expozic, odkud pravděpodobně opět po dlouhá léta nebudou nikam zapůjčeny.

„Vzhledem k množství zápůjček a náročnosti svozů uměleckých děl se expozice nebude prodlužovat. Doporučuji všem návštěvníkům, kteří plánují výstavu zhlédnout, aby si pospíšili. Je to opravdu jedinečná a neopakovatelná příležitost. Kulturní událost roku, kterou by si nikdo neměl nechat ujít,“ říká Jiří Jůza, ředitel GVUO.

Během vánočních svátků bude mít galerie zvláštní otevírací dobu. Dům umění bude otevřen na Štědrý den od 10 do 14 hodin a první svátek vánoční od 14 hodin do 18 hodin. Od 26. prosince až do konce výstavy, tedy do 4. ledna 2015, bude mít Dům umění navíc prodlouženou otevírací dobu až do osmé hodiny večerní. Prvního ledna zůstane Galerie výtvarného umění v Ostravě, jak je již tradicí, uzavřená.

Expozice Zářivý krystal / Bohumil Kubišta a české umění / 1905–2013 / Průniky / Střety / Přesahy mapuje život, dílo a kontext tvorby slavného malíře Bohumila Kubišty a odkaz jeho souputníků i následovníků. Prezentováno je 223 uměleckých děl 46 umělců ve všech sálech Domu umění, z toho přibližně 130 prací Kubištových. Výstava skýtá mimořádnou a jedinečnou příležitost prohlédnout si i díla ze soukromých sbírek běžně nepřístupná veřejnosti. Vystaveny jsou malby, kresby, grafiky, plastiky i fotografie.

V rámci výstavy se uskutečňují komentované prohlídky a vzdělávací programy pro školy i veřejnost. Bližší informace a rezervace naleznete na webových stránkách www.gvuo.cz. Otevírací doba Domu umění je úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné činí 100 Kč plné a 50 Kč zlevněné.

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA