Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Krajská galerie představuje podzimní výstavní lahůdky

Krajská galerie představuje podzimní výstavní lahůdky

Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, připravuje na podzim exkluzivní výstavy.


Počátek nového školního roku galerie odstartuje hned v úterý 4. září v 17 hodin v Kabinetu grafiky výstavním projektem s názvem Hommage à Wittlich, v němž šestnáct současných umělců složilo poctu profesoru Petru Wittlichovi, svému pedagogovi a přednímu českému historikovi umění. Expozice prezentuje patnáct grafik a jednu fotografii, které byly inspirovány tématy, jimiž se Petr Wittlich dlouhodobě zabýval. Všechny vystavené práce byly vytvořeny pro jedinečnou příležitost profesorových osmdesátých narozenin.

V druhé půlce září, konkrétně v úterý 25. 9., bude zahájena výstava Umělecké poklady ze sbírek České národní banky, která představí nejcennější klenoty z fondů ústřední banky České republiky. Kromě uměleckých návrhů českých bankovek, které vytvořili Alfons Mucha, Max Švabinský či Oldřich Kulhánek, budou představena i díla současných autorů. Unikátnost této expozice podpoří to, že díla budou společně vystavena poprvé a pro tuto událost svezena z různých poboček banky z celé České republiky. Výstavní projekt v listopadu doplní interaktivní část určená především pro děti a studenty, kteří se prostřednictvím počítačových her seznámí s činností České národní banky.

Vernisáží v úterý 2. října se Galerie výtvarného umění v Ostravě zapojí do mezinárodního výstavního projektu Membra disjecta pro Johna Cage, který byl v letošním roce odstartován ve Vídni. Expozice je soubornou přehlídkou českých i zahraničních autorů, kteří svými výtvarnými i hudebními díly skládají hold stému výročí narození Johna Cage, amerického skladatele, spisovatele i tvůrce multimediálního umění. Výstava bude zaměřena především audiovizuálně, a návštěvníci se tak mohou těšit nejen na obrazy či objekty, ale rovněž na specifické hudební performance a doprovodné programy v podobě koncertů alternativní a experimentální hudby.

Výstavní rok 2012 v Domě umění završí expozice Jan Zrzavý: Božská hra, která bude slavnostně zahájena 11. prosince v 17 hodin a která zaplní všechny sály výstavní budovy krajské galerie. Koncepci výstavy připravil pražský kurátor Karel Srp, který se v minulosti podílel například na výstavách Sváry zření a Černá slunce. Představeno bude asi 250 exponátů od více než 20 veřejných i soukromých zapůjčitelů. Na tomto projektu Galerie výtvarného umění v Ostravě úzce spolupracuje s Národní galerií v Praze.

Podzimní a zimní období v Galerii výtvarného umění v Ostravě přinese milovníkům výtvarného umění pestrou ochutnávku nejrůznějších směrů a žánrů od těch nejklasičtějších až po ty nejmodernější. Galerie v tomto období rovněž připravuje doprovodné programy v podobě přednáškových cyklů Marka Zágory a Gabriely Pelikánové, ale také filmové, literární či hudební performance, koncerty a festivaly typu Pohyb – Zvuk – Prostor nebo ProtimluvFest.

Dům umění, foto M. Polášek

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA