Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Krajská galerie láme rekord v roční návštěvnosti

Krajská galerie láme rekord v roční návštěvnosti

V loňském roce navštívilo Galerii výtvarného umění v Ostravě (GVUO), kterou zřizuje Moravskoslezský kraj, celkem 102 807 lidí. Poprvé v historii se tak galerii podařilo překročit hranici 100 000 návštěvníků.


„Výstava Sváry zření na přelomu roku 2008/2009 znamenala zásadní změnu v návštěvnosti galerie. Návštěvnost v loňském roce překonala rok 2009, a tím překročila všechna naše očekávání. Znamená to, že vysoká návštěvnost kulturní instituce se nemusí nutně pojit s jednou neopakovatelnou akcí,“ sdělil Jiří Jůza, ředitel GVUO a doplnil „rád bych poděkoval všem návštěvníkům, kteří nás v loňském roce navštívili. I přes ztížené životní podmínky si našli čas na kulturu a umění. Skýtá to velkou naději do budoucna.“

Zájem o aktivity krajské galerie vzrostl také díky významným výstavám, které se v loňském roce uskutečnily, jednalo se např. o výstavu obrazu Oskara Kokoschky, expozici Labyrint světla, prezentaci Daniela Libeskinda nebo výstavu Alfreda Kubina a Josefa Váchala: Šumava. Návštěvnost podpořily i aktivity spojené s kandidaturou Ostravy na Evropské hlavní město kultury 2015 a doprovodné či vzdělávací programy.

V rámci kandidatury Ostravy na Evropské hlavní město kultury 2015 se Galerie výtvarného umění v Ostravě prezentovala v pražském Mánesu výstavou KaVárna Ostrava, která v Praze sklidila pozitivní ohlasy. Na koncertech soudobé a experimentální hudby galerie do Ostravy přilákala hudebníky z celého světa (USA, Velké Británie, Koreje, Slovenska nebo Austrálie).

„Vedle již tradičních doprovodných programů jako je Ostravská muzejní noc, Advent plný andělů nebo festival Pohyb – Zvuk – Prostor jsme vymysleli a zrealizovali novou celoostravskou akci nazvanou Dětí plná Ostrava,“ vysvětlil Jůza a dodal
„každý rok se pokoušíme vytvořit takový program, aby oslovil co nejširší spektrum návštěvníků. Pro mladé lidi připravujeme koncerty a festivaly, pro odborníky a širší veřejnost zase přednášky a komentované prohlídky.“

Letošní rok by měl být, co se týká výstavního programu, opět mimořádný. Vedle mnoha dalších výstav se uskuteční tři výstavní počiny, které výrazným způsobem ovlivní kulturní život města. Jedná se o výroční výstavu Alfonse Muchy ke 150 letům od jeho narození. Součástí expozice budou nejen Muchovy obrazy a kresby, ale také jeho fotografie a užitkové předměty.

V létě bude veřejnosti představena výstava Motor and art, která propojí výtvarné umění s prvorepublikovým motorismem. Součástí výstavy se stanou také obrazy, sochy, publikace a další předměty související s touto tematikou.

V závěru roku se mohou návštěvníci těšit na výstavu Černá slunce, která představí surrealismus v českých zemích. Expozice naváže na úspěšnou výstavu Sváry zření, která se v GVUO uskutečnila na přelomu roku 2008/2009.

„I v tomto roce chceme zlepšovat zázemí našich výstavních budov, zvyšovat kvalitu služeb, výstav i doprovodných programů a rozšiřovat aktivity zaměřené na práci s dětmi i rodiči,“ doplnil Jůza.

Expedice do obrazu Koncert Petra Nikla v rámci výstavy Labyrint světla

Ostravská muzejní noc 2010 Vernisáž děl Jaroslava Róny

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA