Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Jubilejní X. ročník Dnů NATO v Ostravě přináší i několik zásadních změn v oblasti zlepšení dopravy návštěvníků této akce

Jubilejní X. ročník Dnů NATO v Ostravě přináší i několik zásadních změn v oblasti zlepšení dopravy návštěvníků této akce

Hlavní organizátoři Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil Armády České republiky, kterými jsou sdružení Jagello 2000, Armáda České republiky, Policie České republiky, Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje a Letiště Leoše Janáčka Ostrava, připravili opět velmi atraktivní program. Ten opět vyvrcholí v sobotu 18. a neděli 19. září 2010 na Letišti Leoše Janáčka Ostrava tzv. Víkendovou show.  


Právě tato část programu přitahuje každoročně desetitisíce diváků, kteří pro svou dopravu používají nejčastěji automobilů. V letošní roce připravili organizátoři akce ve spolupráci zejména s Policií ČR a Městskou Policií několik novinek. Poprvé bude ve spolupráci s Národním dopravním informačním centrem použito informačních tabulí na dálnici D47 pro směřování na Dny NATO v Ostravě, motoristé mohou slyšet aktuální situaci v dopravě na rozhlasové frekvenci 92,8 FM a např. cyklisté budou moci využít své bicykly a nechat je pod dohledem městských strážníků na akci apod.
Vzhledem k atraktivnímu programu očekávají organizátoři účast více než 100 000 návštěvníků, kteří mají vstup na akci zdarma. Organizátoři přitom kladou každoročně velký důraz na zkvalitňování komfortu návštěvníků, přičemž patřičnou pozornost věnují zejména jejich dopravní dostupnosti. Ve spolupráci se Statutárním městem Ostrava se tak letos Dny NATO v Ostravě zapojí do mezinárodního projektu „Týden mobility“. „Formou kampaně na podporu mezinárodní cyklostezky číslo 5 Jantarové stezky, která vede v bezprostřední blízkosti Letiště Leoše Janáčka Ostrava, chceme oslovit cyklisty, aby na akci vyrazili na kolech. Podporou tomuto projektu pak jistě bude ve spolupráci s Městskou policií Ostrava, dalším tradičním účastníkem naší akce, zřízení kolárny,“ doplňuje Zbaněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, která akci organizuje. Přestože se jedná o novinku, s kterou nemají organizátoři akce doposud zkušenost, věří, že kolárna, jenž má navíc omezenou kapacitu, bude fungovat bez větších potíží.
Snahou organizátorů je přitom podle něj rovněž eliminace komplikací především na příjezdových komunikacích k letišti. „Na akci bude nainstalováno téměř sedmdesát přechodných dopravních značek, nicméně, tak jako je na těchto akcích běžné i v zahraničí, při velké účasti návštěvníků v jednu dobu na jednom místě, je nutno počítat s tím, že bude docházet místy k zahuštění provozu. Proto, doporučujeme sledovat pokyny a informace v médiích na www.natodays.cz nebo v době konání akce na rozhlasové frekvenci 92,8 FM (Radio Čas), které bude přinášet aktuální dopravní zpravodajství přímo z terénu.“ Současně se mohou řídit i údaji na informačních panelech na dálnici D47 Při řízení dopravy bude sekundovat i policejní vrtulník a velké množství policejních vozidel, z nichž mnohé budou vybaveny světelnými informačním panely,“ říká Zbyněk Pavlačík. Intenzivnější bude rovněž řešení dopravních přestupků včetně odtahování vozidel například v místech, kde budou omezovat plynulost silničního provozu a kde jsou například instalovány dopravní značky zákaz zastavení či zákaz stání.
Pokud použijete železnici, pak je dobré vědět, že v železniční stanici Studénka budou v době konání Víkendové show, v sobotu 18. a neděli 19. září 2010, mimořádně zastavovat vybrané vlaky. Vybrané stávající vlaky zastavující ve Studénce pak budou v tyto dny posíleny. Mezi železniční stanicí Studénka a obcí Albrechtičky bude obousměrně zřízena navazující zpoplatněná autobusová doprava. Návštěvníci se také mohou projít po vyznačené žluté turistické cestě přímo do areálu akce.

Společnost Veolia Transport Morava, oficiální dopravce Dnů NATO v Ostravě,
bude zajišťovat již tradičně na víkendovou show obousměrnou zpoplatněnou dopravu autobusy,
a to na trasách:

1. zastávka Železniční stanice Studénka - zastávka Albrechtičky, mateřská školka
2. zastávka Ostrava ÚAN (stanoviště č. 5) - zastávka Dubina - zastávka Petřvald, Petřvaldík
3. zastávka Hotelový dům Hlubina - zastávka Dubina (dle volné kapacity) - zastávka Petřvald, Petřvaldík
4. kmenová linka 333 Ostrava – Mošnov

Autobusy budou přistavovány v časových intervalech tak, jak to umožní kapacita autobusů volných v daný okamžik a především s ohledem na propustnost komunikací.

Dny NATO v Ostravě je prestižní mezinárodní akce a důležitou roli proto při jejich organizování hraje nejen nasazení všech spoluorganizujících složek, ale rovněž partnerů, kteří, ať již svým know-how či finančně, podpoří projekt, na který může být Moravskoslezský kraj hrdý. Všichni pro úspěšnost akce, včetně dopravy na ní udělali maximum, ale je nutno na akci vyjet včas, počítat s případným zpožděním a být disciplinovaný a tolerantní. Je to běžné i na obdobných akcích v zahraničí.
 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA