Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Jan Peterek krev nakonec daroval

Jan Peterek krev nakonec daroval

Akce Daruj krev s Českým rozhlasem Ostrava a RWE úspěšně proběhla na pěti místech Moravskoslezského kraje. Dnes po 11té hodině se zakončila odběry v karvinské Nemocnici s poliklinikou.


Během obou dnů přišlo celkem 354 dárců. Kapitán extraligového mužstva HC Oceláři Třinec Jan Peterek nakonec do křesla dárců krve usedl a stal se tak prvodárcem.

Druhý letošní termín pravidelné dobročinné akce Českého rozhlasu Ostrava a generálního partnera RWE na podporu bezplatného dárcovství krve proběhl v termínech 3. a 4. listopadu v pěti transfuzních stanicích nemocničních objektů Moravskoslezského kraje. V úterý 3. listopadu mohli dárci krve přijít do transfuzních stanic v Ostravě-Porubě, ve Frýdku-Místku, v Opavě a v Třinci. Dnes, ve středu 4. listopadu akce skončila odběry v transfuzní stanici Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj.

Patron akce a aktuálně třetí nejlepší nahrávač extraligy Jan Peterek, který v úterý po osmé hodině ráno přijel zprvu dárce krve podpořit svou přítomností a podepisoval své fotografie, nakonec krev daroval. Stal se prvodárcem a připojil se tak k dalším 57 dárcům v třinecké nemocnici. „Tváří akce Daruj krev jsem se stal rád. Myslím si, že pomáhat druhým tímto způsobem je krásná věc,“ řekl Jan Peterek než usedl do křesla dárců. S nadsázkou se dá říci, že třinecký kapitán má dárcovství krve v krvi. "Můj otec byl stálý dárce krve a nejen on v mé rodině. Měli jsme doma spoustu odznaků s kapkou krve. Jako malý jsem si s nimi hrával," přiznal Jan Peterek.

Celkem se akce zúčastnilo 354 dárců. Z toho 229 byli dárci krve a 125 dárců darovalo plazmaferézu. Potěšující je, že se zvedl počet prvodárců krve, zvláště kdy v posledních letech transfuzní stanice zaznamenávají úbytek dárců. Celkem jich přišlo 48. To je oproti loňsku skoro dvojnásobek.

Český rozhlas Ostrava a RWE akcí apelují hlavně na dobrovolnost a bezplatnost darování nejcennější tekutiny. Dárci, kteří se této akce zúčastnili přesto neodešli s prázdnou. Každý z dárců získal drobné prezenty od partnerů akce a k tomu litrový džus. Na prvodárce tentokrát čekal dárek navíc. Získali 80 ml lahvičku Waterjel-Burnjel obsahující gel tišící bolest při nechtěném popálení nebo opaření, který navíc zabraňuje případné infekci.

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA