Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Interaktivní výstava Hry a klamy v Muzejním a galerijním centru

Interaktivní výstava Hry a klamy v Muzejním a galerijním centru

Znáte rychlost své reakce? Umíte provést kuličku složitým labyrintem nebo prolnout svůj obličej s obličejem partnera? Už jste si s někým šeptali na dálku dvaceti metrů? To nejsou kouzla a čáry, ale jen malá část toho, co nabízí výstava HRY A KLAMY, která je k vidění od 5. září v Muzejním a galerijním centru ve Valašském Meziříčí. 


 

Oblíbená putovní výstava ze science centra iQPARK v Liberci úspěšně cestuje po České republice již od roku 2008 a za tuto dobu ji zhlédly statisíce spokojených návštěvníků. Ve Valašském Meziříčí, kde bude k vidění více než padesát exponátů, se výstava představí poprvé.

Základní myšlenku výstavy přiblížil Pavel Coufal, ředitel libereckého science centra „Komenského slavnou větu „škola hrou“ známe všichni, ale praxe ve školních lavicích za touto myšlenkou obvykle dosti pokulhává.“  V případě iQPARKU a jeho plzeňské výstavy je tomu naopak. Teorie je tu minimum a slouží vlastně jen někde k vysvětlení toho, co si zde nejdřív návštěvníci vyzkouší na vlastní kůži. „Výstava v sobě kombinuje hru, zábavu i poučení a zahrnuje exponáty, které jsou přímo určeny k vyzkoušení, vyřešení nebo soutěžení. U výstavy platí heslo "Dotýkat se exponátů je přikázáno!", protože co si vyzkoušíte, tomu porozumíte. Věda je přece zábava!“, říká o výstavě Adéla Beranová, kurátorka Magc.

Základním principem výstavy je interaktivnost a zapojení co největšího množství smyslů. Návštěvníci všech věkových kategorií poznají prostřednictvím her a experimentů běžné jevy, které se dějí kolem nás. „Mezi exponáty je například velká parabola, pokud něco zašeptáte v jejím ohnisku, přenesou se vaše slova až ke člověku stojícímu u další paraboly na druhém konci místnosti. Jednoduchý přístroj zase vyzkouší, jak pevnou máte ruku, jak jste pohotoví či rychlí. Je tu také řada skládaček a optických klamů. Se svým partnerem můžete soutěžit, kdo dokáže dotykem rychleji pozhasínat tlačítka rozsvěcující se na přeskáčku na velkém panelu,“ prozrazuje Adéla Beranová.

Máte-li chuť vyzkoušet si svoji šikovnost, ověřit některé své znalosti, schopnosti a dovednosti, můžete přijít do Muzejního a galerijního centra v zámku Žerotínů ve Valašském Meziřčí, kde je výstava otevřená od úterý do pátku od 9 do 17 hodin, v sobotu a v neděli od 13 do 17 hodin. Plné vstupné je 50 Kč, snížené pro děti, studenty a seniory 20 Kč.

Autor: (smo)

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA