Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Hodina Komenského v Divadle loutek Ostrava

Hodina Komenského v Divadle loutek Ostrava

Nabitá sezóna Divadla loutek Ostrava pokračuje uvedením nové hry s názvem „Hodina Komenského aneb Život J. A. K. trochu jinak“. Ta bude mít premiéru v pátek 10. května v 17 hodin na hlavní scéně DLO. 


 

Hodina Komenského aneb Život J. A. K. trochu jinak je nová divadelní hra, kterou pro Divadlo loutek Ostrava napsal Vít Peřina, dramaturg Naivního divadla v Liberci, skvělý dramatik, syn významné české loutkářky a dramatičky Ivy Peřinové (1944-2009). Vtipnou a přiměřeně vzdělávací – ve smyslu „škola hrou“ – hříčku v Divadle loutek inscenuje režisér Martin Tichý, který s autorem spolupracuje soustavně, v Naivním divadle v Liberci spolu vytvořili mimo jiné dnes již slavnou Pohádku o Raškovi.

 


V Hodině Komenského se sejde pět poškoláků se svým třídním učitelem, kterému se s nasazením všech sil a dobré vůle podaří děti zaujmout a nadchnout je pro odkaz učitele národů. Inscenace obohatí dopolední repertoár pro školy, je určena divákům od osmi let.

 


O Janu Ámosi Komenském se diváci dozvědí známé i méně známé fakty, jak zmiňuje autor, Vít Peřina: „Napsal spousty knih. Ztroskotal na moři. Třikrát se oženil. Vymyslel prázdniny. Skrýval se dlouhé měsíce v lesích. Zavedl školu i pro děvčata. Pěšky procestoval půl Evropy. Zažil nejdelší evropskou válku. Pobýval několik let v severomoravském Fulneku. Bojoval za svobodnou víru. Unikl moru. A to se ještě traduje, že skákal z okna na ženský... Za svůj život stihl a dokázal opravdu mnoho. A o tom všem bude pojednávat inscenace, která na život jednoho z nejslavnějších Čechů, světově proslulého myslitele, filosofa a spisovatele nahlíží s nadhledem, nadsázkou a hravostí, a přitom ve vší úctě, která Učiteli národů bezpochyby náleží.“
Autorem scény, která připomíná školní třídu, je Pavel Borák. Kostýmy navrhla Markéta Sládečková. Jak už bývá u inscenací ostravského Divadla loutek zvykem, i v této hře bude hrát výraznou roli hudba, napsal ji Pavel Helebrand.Autor: Lucie Mičková

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA