Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Galavečer flamencového festivalu v Ostravě proběhne 9.8.2012

Galavečer flamencového festivalu v Ostravě proběhne 9.8.2012

Mezinárodní festival flamenca a španělské kultury v Ostravě bude probíhat ve dnech 9.8. - 12.8.2012. Součástí festivalu je přehlídka španělské kinematografie, dny španělské kuchyně, flamencové workshopy, sangria party atd.  


Ve čtvrtek 9.8.2012 od 19.30 hod. proběhne v Multifunkčním centru GONG (Plynojem) v Dolní oblasti Vítkovice Galavečer flamenca. Na galavečeru se představí řada flamencových umělců v čele s kytaristou Niñem de Pura.

O umělcích:

NIÑO DE PURA - KYTARA
Fenomenální kytarista Daniel Navarro známý pod uměleckým pseudonymem Niño de Pura pochází ze Sevilly, z rodiny flamencových umělců. Vyrůstal obklopen flamencem a již v nejútlejším věku doprovázel na kytaru svého bratra, taneč...níka Josého Joaquína. Ve dvanácti letech odešel z rodné Sevilly studovat k jednomu z největších mistrů flamencové kytary Manolo Sanlúcarovi. Jak sám Niño de Pura říká: " Pod vedením tohoto kytarového génia jsem získal tu nejčistší a nejbrilantnější esenci kytarové techniky a zároveň mě Manolo Sanlúcar naučil kytaru milovat a hýčkat“.

V roce 1980 se zúčastnil své první velké soutěže v Jerez de la Frontera, kde získal již ve věku 14 let druhé místo.

V roce 1984, jako mladý osmnáctiletý umělec vyhrál flamencovou soutěž pořádanou v rámci slavné přehlídky "Bienal de Arte Flamenco de Sevilla".

Ve stejném roce obdržel od prestižní Katedry flamenkologie v Jerez de la Frontera nejvyšší ocenění "Premio Nacional"

V roce 1984 získal první místo v nejdůležitější flamencové soutěži "Festival Nacional Cante de las Minas"

Během svého jihoamerického turné v roce 1985 obdržel v Kolumbii za svoji uměleckou činnost významné ocenění „Zipa de oro“ (Zlatý Zipa).

V roce 1986 nahrál své první CD „Capricho de Bohemias“ a stal se exluzívním kytaristou legendárního zpěváka Dona Juana de Valderramy. V následujících letech koncertoval v mnoha evropských a asijských zemích a připravoval se na svůj největší triumf: V roce 1990 získal Niño de Pura nejvyšší flamencové ocenění, přirovnatelné k flamencovému Oscarovi - "Giraldillo de Toque", v legendárním "Bienal de Arte Flamenco de Sevilla".

V letech 1992-2002 vytvořil tři nová CD „Caliente“, „Maquida“ a „Pozo y Caudal“, která jsou považována za důležitý mezník ve vývoji flamenkové kytary.

V současné době kromě svých sólových koncertů spolupracuje s renomovanými flamencovými umělci mezi které patří např Aurora Vargas, Pansequito či Manolo Franco.

Pro slavnou tanečnici Marii Pagés zkomponoval hudbu k představeni „Perro Andaluz“ a je rovněž autorem koncertu pro kytaru a komorní orchestr „ Más allá de la luz“ Niño de Pura je rovněž vyhledávaným pedagogem a v současné době vyučuje flamencovou kytaru na Cordóbské konzervatoři.

DAVID PÉREZ - TANEC

David Pérez začal tancovat ve třinácti letech a jeho učiteli byli Manolo Marín, Manuel Betanzos, Javier Cruz a Adéla Campallo. V roce 2004 získal jedno z nejvyšších tanečních ocenění „El Desplante“ v mezinárodní soutěži Cante de las Minas a v roce 2006 ocenění „Joven Flamenco de Andalucia“
Svoji profesionální kariéru započal na prknech slavných flamencových tablaos Casa Patas, Los Gallos a El Patio Sevillano.
David Pérez tancoval v představeních nejvýznamnějších flamencových umělců jako například "Carmen" Salvadora Távory, "Del Corazón al Tacón" společně se slavným „ El Mistelou“, "Andalucia El Flamenco y La Humanidad" v choreografii kterou vytvořil Mario Maya, "4 Noches" s tanečnicí Luisou Palicio, "Puente de Triana" společně Rafaelem Campallo a Isabel Bayón, v představení "Flamenpura" společně s kytaristou Niño de Pura a v mnoha dalších.
Své virtuózní taneční umění představil na festivalech v Japonsku, USA, Turecku a v mnoha evropských zemích. David je rovněž vyhledávaným pedagogem – vyučoval v Číně, Japonsku, Turecku, Holandsku, Francii a v Německu. 

CHURUMBAQUE HIJO - ZPĚV

Flamencový zpěvák Rafael Carlos Espejo Moreno známější pod svým uměleckým pseudonymem „Churumbaque hijo“ pochází z Córdoby a je synem zpěváka Manuela Curumbaque. Díky svému otci byl již od mládí obklopen flamencovým zpěvem a od 11 let se zúčastňoval vystoupení v nejrůznějších Peñas Flamencas. V 19 letech započal svoji profesionální kariéru ve flamencovém tablau El Cardenal a zároveň se účastnil mezinárodních festivalů ve Venezuele, Hong Kongu a v Mexiku.
„Churumbaque hijo“ vystupoval společně s nejvýznačnějšími flamencovými zpěváky mezi které se řadí Luis de Córdoba, "El Cabrero", José Mercé nebo "El Pele". V roce 2009 obdržel nejvyšší ocenění „Lámpara minera“ v nejdůležitější flamencové soutěži Cantes de las Minas de la Unión. V Rakousku nahrál svoje úspěšné CD „Flamenco Puro“. Spolupracoval s legendárním kytaristou Vicentem Amigo v jeho projektu „Poeta“ stejně jako v představeních s tanečnicemi Evou La Yerbabuena a Rosou Montoya.
V současné době je rovněž profesorem Córdobské konzervatoře.

AGUSTÍN HENKE
- PERKUSE
Agustín Henke pochází ze Sevilly a jeho učitelem byl legendární mistr flamencových perkusí Manolo Soler. Spolupracoval s nejvýznamnějšími flamencovými tanečníky mezi které patří Rafael Campallo, Israel Galván a Rafael de Carmen. Účinkoval rovněž v představeních Marie Pagés „La Tirana“ a „República Flamenco.
Agustínovy brilantní perkuse je možné slyšet na nahrávkách špičkových flamencových umělců: Carmen Linares, Lebrijano, Chano Lobato a Niño de Pura. V současné době vystupuje Agustín s těmito umělci: Pedro Sierra, José Antonio Rodriguez, Manolo Franco, Niño de Pura, Chiquetete a Cantores de Hístpalis. Agustín je nejen vyhledávaným hráčem na cajón ale s přehledem a virtuozitou ovládá i celou další škálu perkusivních nástrojů které bohatě uplatňuje ve své hře.

Niño de Pura David Pérez 

Churumbaque hijo Agustín Henke

 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA