Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Frenštát-Velký Javorník-Pindula-Radhošť-Trojanovice

Frenštát-Velký Javorník-Pindula-Radhošť-Trojanovice

Vyzkoušeli jsme za Vás. Tak asi tohle by šlo napsat o turistické trase začínající ve Frenštátě pod Radhoštěm a směřujícím přes Velký Javorník, sedlo Pindula, Radhošť a poté do Trojanovic k hotelu Ráztoka. Přesně toto je až po Radhošť první úsek extrémního turistického závodu Beskydská sedmička. Jedná se řádově o jednu čtvrtinu trasy.  


Celá trasa je dlouhá kolem 20 kilometrů, záleží na tom, kolikrát na cestě "zakufrujete". Nám se to podařilo hned dvakrát.

Do Frenštátu jsme přijeli autem, ale stejně dobře se zde dostanete vlakem nebo autobusem (zastávka Frenštát u škol). Obě poslední možnosti končí v podstatě v centru města, a tak na vstupní zelenou značku je to opravdu kousek. Pro lepší orientaci, zelenou najdete už na náměstí. Potom pozor, tady není značení úplně nejlepší a tak raději pozorně sledujte mapu. Tady jsme poprvé zabloudili a strávili jsme půl hodiny hledání zelené.

Velký Javorník (918 m n.m.) není sice z dálky nijak velká hora, ale kdo si to zkusí, tak si opravdu pěkně zašlape. Výhledy ovšem stojí za to. Chata na vrcholku nabízí tekutiny i základní dobroty, které člověk na takovém vrcholku očekává.

Z Velkého Javorníku pokračujeme po červené značce na rozcestí s modrou značkou. Po této značce přejdete přes Zadní Javorník (810 m n.m.) a pokračujete dále do sedla Pindula. Tady by jste si také měli dát pozor a moc se nezakecat. Cesta je totiž celkem zrádná. Jde se po krásné široké vykamínkované cestě, moc pěkně se po ní jde a najednou zjistíte, že nikde nevidíte modrou značku. Nevadí, nic se neděje. I když tuto odbočku minete, tak bez problémů dojdete po cestě na hlavní cestu mezi Frenštátem pod Radhoštěm a Rožnovem. Potom vám nezbyde nic jiného než těch pár stovek metrů po asfaltové cestě vyjít nahoru do sedla Pindula. V sedle je možnost se občerstvit v Kolibě, která je hned u cesty.

Prvním vrcholkem od sedla je vrcholek Kaní (677 m n.m.). Dojdete k němu přes louku, která vede od sedla. Kopec je to docela zrádný. Ať se to nezdá, tak dá celkem zabrat. Několik desítek metrů budete šlapat skoro v úhlu 45 stupňů, stále nahoru. Při bližším ohledání mapy ovšem zjistíte, že se dá tento vrcholek obejít. Sice nepůjdete po značené turistické značce, ale po lesní pěšině.

Dalším styčným bodem je Černá hora, kde se k modré značce připojuje červená, která vede z Rožnova pod Radhoštěm. Nyní už je to kousek k Radhošti. Brzy jej už budete mít na dohled. Tento úsek cesty je ubíhá už velmi rychle. Cesta je tady příjemná a není tak krkolomná jako na předcházejících úsecích. Jen je potřeba si dát pozor na cyklisty, kteří tudy sjíždějí občas docela rychle dolů.

Na Radhošti se můžete potom občerstvit v chatě Radegast. Opět zde můžete ochutnat jídla všeho druhu. Odejít ovšem bez ochutnání kyselice nebo halušek (blízkost Slovenských hranic je znát) opravdu nejde. Na těch horách prostě chutná nějak více...

Nyní už záleží jenom na vás, jakou cestu dolů si zvolíte. Předpokládáme, že chcete zpět do Frenštátu, kde máte pravděpodobně auto. Nabízí se tři varianty. Ta první a druhá je delší. Po modré značce můžete pokračovat až na Pustevny. Cesta jde po hřebeni, je široká a bez jakýchkoliv problémů schůdná. Potom si stačí vybrat. Buď lanovkou nebo pěšky po modré, která vede do značné míry pod sjezdovkou a je celkem náročná pro kotníky a kolena nebo můžete jít po cestě. Zde opět pozor na cyklisty nebo na koloběžkáře, kteří už osídlili i tento kopec.

Třetí varianta vás vyvede už pár metrů za chatou Radegast do lesa. Hlídejte si zelenou značku. Je to velmi příjemná cesty lesem. Pár posledních metrů před Trojanovicemi a hoteme Ráztoka se napojíte na asfaltovou cestu vedoucí z Pusteven.

Pokud potřebujete do Frenštátu, tak buď můžete pokračovat pěšky, což je asi 5 km po cestě stále dolů nebo můžete využít autobusového spojení.

Přejeme vám pěkné počasí, protože výhledy z hřebenů Beskyd jsou opravdu nezapomenutelné.

 

 

 

 
 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA