Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Festival Spectaculo Interesse vyhlásil vítězná představení

Festival Spectaculo Interesse vyhlásil vítězná představení

Inscenací Amberville aneb Drsné město hebkých plyšáků skončila v pátek 27. září mezinárodní přehlídka loutkářské tvorby Spectaculo Interesse 2013. Od roku 1995 ji každé dva roky pořádá Divadlo loutek Ostrava. Na letošní jubilejní, desátý ročník festivalu přijeli umělci a soubory z 11 evropských zemí, Izraele a Kanady.


Město plyšáků Amberville bylo nejen posledním představením festivalu, ale zároveň derniérou unikátní adaptace literární prvotiny švédského autora Tima Davyse, které se pro divadlo zhostili Marek Pivovar a Radovan Lipus – na Spectaculu inscenaci uvedlo plzeňské divadlo Alfa. Nejen plyšové zvířecí hračky obohatily během šesti festivalových dní svět klasického loutkového divadla. Například izraelská loutkářka nechala ve známé pohádce Císařovy nové šaty na jevišti ožít špulky nití a další krejčovské náčiní, španělská umělkyně zase v inscenaci Bag Lady vdechla život bílým plastovým taškám.

Na festivalu proběhlo celkem 31 představení, a to pro všechny generace návštěvníků. „Na podobných přehlídkách se někdy stává, že host je zklamáním, ale letošní ročník Spectacula přinesl představení výhradně špičkové úrovně,“ říká Jarmila Hájková, ředitelka, DLO. „Zároveň se ukázalo, že loutka se v divadelním světě opět začíná prosazovat a získává si zpět svůj půvab pro i herce i pro diváky. Všechny letošní inscenace byly ryze loutkářské a loutkové. A zájem návštěvníků předčil očekávání, každý den byly obě scény, hlavní i alternativní, doslova nacpány až po střechu.“

Kromě DLO se festivalové dění přeneslo také do multižánrového centra CoolTour, ale i na Masarykovo náměstí a do přilehlých ulic. „Poprvé jsme na festivalu hráli v amfiteátru,“ doplňuje Hájková, „a ačkoliv nám počasí úplně nepřálo, pršelo a venkovní teplota se pohybovala kolem deseti stupňů, i zde bylo stále plno.“

Festival byl soutěžní, kromě pohádky Zlatovláska, kterou v premiéře uvedlo domácí Divadlo loutek Ostrava. Představení hodnotila tříčlenná mezinárodní porota, která vybírala tři vítězné inscenace. Zasedli v ní Jakub Krofta, český režisér a scénárista a nynější umělecký šéf polského divadla Wroclawski Teatr Lalek, jenž jí také předsedal. Z téhož divadla přijela polská dramaturgyně Maria Wojtyszko, a porotu doplnil teatrolog Vladimír Predmerský z Bratislavy. Porota ocenila „dramaturgický výběr soutěžních inscenací a úsilí souborů o co nejlepší prezentaci své tvorby“, i to,že „festival nabídl zajímavou sondu do stavu současného loutkářského umění s několika výjimečně inspirativními podněty“. Plné znění verdiktu poroty je uvedeno na www.dlo-ostrava.cz.

Hlavní cenu festivalu Spectaculo Interesse 2013, kterou předala náměstkyně ostravského primátora Simona Piperková, si odnesl soubor Duda Paiva Company z nizozemského Amsterdamu za představení Bestiáře. Cenu porota udělila za "dokonalou souhru všech jevištních složek a novátorské, inspirující loutkářské postupy".

Cenu hejtmana Moravskoslezského kraje získala inscenace Budulínek Naivního divadla v Liberci za výjimečný kontakt s dětským divákem a za bezprostřednost v hereckém projevu.

Mecenášem třetí ceny byla paní Danuše Řezníčková, manželka dlouholetého „dvorního“ fotografa DLO Františka Řezníčka, který tragicky zahynul v roce 2007. Tato cena byla udělena představení Svatí ze sídliště souboru Ad Spectatores z polské Wroclawi za originální přístup v inscenování současné literatury.

Festivalem spolupráce se soubory, které se letos v Ostravě představily, zdaleka nekončí. Například autor a režisér vítězné inscenace Duda Paiva, jehož tvorbu mohli diváci vidět už na minulých ročnících Spectacula, připravuje v DLO pro letošní sezónu novou hru Marvin. „Festival zároveň otevřel nové možnosti pro naše ostravské divadlo předvést, co umíme, dále ve světě,“ dodává ředitelka DLO Jarmila Hájková. „Dostali jsme řadu nabídek na hostování, s nimiž budeme v dalších sezónách pracovat.“

Festival Spectaculo Interesse 2013 se konal za finanční podpory statutárního města Ostravy, Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje, RWE, Nadace OKD, ArcelorMittal Ostrava, eCENTRE a Velvyslanectví Státu Izrael. Záštitu nad letošním ročníkem převzali náměstkyně ostravského primátora Simona Piperková a hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

z inscenace Bestiář v podání Duda Paiva Company

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA