Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Dluh po splatnosti u fyzických osob je nejmenší za poslední čtyři roky

Dluh po splatnosti u fyzických osob je nejmenší za poslední čtyři roky

V první polovině letošního roku dlužili lidé po splatnosti průměrně 10 168 Kč. Je to o 2,6 % méně než v roce 2012 a nejméně za poslední čtyři roky.


Údaje vychází z více než 65 000 případů společnosti B4B Inkasso, která patří mezi tři největší inkasní agentury v České republice. Data jsou vyhotovena za období leden až červen 2013. Za poslední čtyři roky došlo ke snížení průměrného předaného dluhu po splatnosti téměř o 3 000 Kč.

V bankovním sektoru je dlouhodobým trendem snižování dlužných částek předávaných primárně k mimosoudnímu inkasu. Ze statistik B4B Inkasso vyplývá, že v první polovině letošního roku byl průměrný řešený dluh po splatnosti o 24,2 % nižší než v roce 2012, a to ve výši 14 338 Kč. Jednatel inkasní společnosti Miroslav Rozbroj k tomu dodává: „V letech 2010 a 2011 dlužili průměrně lidé v segmentu bankovních pohledávek po splatnosti, u případů které se k nám dostávaly na řešení, dokonce přes 28 000 Kč.“

V telekomunikačním sektoru je situace odlišná. Mezi lety 2010 až 2012 se průměrný řešený dluh po splatnosti pohyboval kolem 4 000 Kč. Letošní údaje za prvních šest měsíců ukazují nárůst dluhu na 8 342 Kč. „Je to dáno tím, že v minulých letech jsme vymáhali jen dluh za telekomunikační služby. Od začátku letošního roku vymáháme dluhy i za smluvní pokuty a poplatky za porušení smluvních vztahů,“ říká Miroslav Rozbroj.

Počet případů, které musela společnost B4B Inkasso řešit soudní cestou v první polovině roku 2013, je přibližně stejný jako v minulém roce. Nejvíce dlužníků je stále na severní Moravě, nejméně lidé dluží ve středních Čechách a v Praze.
 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA