Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Divadlo loutek připravuje Shakespearovu Bouři

Divadlo loutek připravuje Shakespearovu Bouři

V roce 2016 si celý svět připomíná významné výročí úmrtí nejslavnějšího dramatika všech dob, Williama Shakespeara (*1564 +1616). Divadlo loutek se loutkářsko-činoherním ztvárněním Bouře, směřujícím k divákům od dvanácti let, připojuje k ostravské sérii shakespearovských inscenací uváděných k tomuto jubileu. Bouře bude mít premiéru 29. dubna v 17:00.


foto ze zkoušky Bouře

 

Bouře byla posledním velkým dramatickým dílem Williama Shakespeara a je zařazovaná mezi jeho pohádkové hry (romance). Klade mimo jiné velké nároky na ztvárnění fantaskních prvků. V tomto ohledu loutkové divadlo ovládá výrazové prostředky, kterými může linii nadpřirozených sil a úkazů přitažlivým a originálním způsobem ztvárnit.
„K inscenování Bouře kombinovanými prostředky činohry a loutkového divadla nás vede výklad, který z ústřední postavy hry Prospera, muže ovládajícího bílou magii, dělá „mága loutkového divadla“. Svět kouzel a nadpřirozených zjevení se na jevišti odehraje jako magický svět loutkového divadla. Prospero pak v něm bude mistrem - režisérem loutkářského umění,“ vysvětluje režisér Václav Klemens.
Inscenování shakespearovského titulu je v repertoáru Divadla loutek výjimečnou záležitostí. Shakespeare byl v Divadle loutek v minulosti uveden pouze jednou, a to před 15 lety inscenací Sen noci svatojánské. Bouře bude mít výjimečné parametry i svou výrobní a technologickou náročností. Poprvé se například na jevišti DLO objeví hlavové loutky nadlidské velikosti.
Inscenace je určena divákům od 12 let, tedy žákům druhého stupně a středoškolákům, proto bude příběh vyprávěn pro ně přitažlivou formou a prostředky, které z této klasiky udělají současnou podívanou. Dvojice mladých lidí, Ferdinand a Miranda, kteří se do sebe zamilují, budou v inscenaci jejich současníky, vrstevníky nejen volbou kostýmů, ale i v celkovém pojetí. V této linii hry jde o lásku na první pohled a také úplně první lásku, která přináší pobláznění jednoho druhým.
Hlavní linie hry pak nese zásadní téma spravedlivé odplaty a odpuštění. Smírný konec hry přináší nastolení řádu a harmonie. V tom je Bouře opravdu velkou hrou, ve které naděje a víra ve spravedlnost člověka posiluje.
Režisérem inscenace je umělecký šéf DLO Václav Klemens, který má s shakespearovskou dramatikou několikanásobnou zkušenost. Inscenoval hry: Zkrocení zlé ženy, Veselé paničky windsorské, Sen noci svatojánské, Marná lásky snaha a Romeo a Julie. Výtvarné řešení inscenace připravila výtečná a uznávaná scénografka Marta Roszkopfová, hudební složku inscenace obstará talentovaný multiinstrumentalista a skladatel Tomáš Rossi.
V inscenaci bude účinkovat téměř celý herecký soubor Divadla loutek Ostrava.

 

Autor: Lucie Mičková

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA