Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Divadlo loutek Ostrava uvede Perníkovou chaloupku ve verších Václava Renče

Divadlo loutek Ostrava uvede Perníkovou chaloupku ve verších Václava Renče

Poslední premiérou DLO v letošním kalendářním roce 2012 je jedna z nejznámějších pohádek pro děti – Perníková chaloupka. Ostravští loutkáři ji na alternativní scéně zahrají ve veršovaném zpracování.


Světoznámá pohádka pochází původně z pera bratří Grimmů a také u nás se dočkala bezpočtu psaných, vyprávěných i divadelních verzí. Do veršů ji převedl významný český básník, dramatik a překladatel Václav Renč (1911-1973), autor řady básnických sbírek, několika divadelních her a rovněž pohádkové knížky Kůzlátka a hloupý vlk. Do roku 1948 pracoval jako redaktor a po válce působil také jako dramaturg v divadlech v Olomouci a Brně. Poté se jako mnoho dalších ocitl v nemilosti a roku 1952 byl odsouzen na 25 let vězení ve vykonstruovaném procesu. Propuštěn byl po deseti letech, ale rehabilitován až sedmnáct let po smrti, v roce 1990. Velkou část svého díla Václav Renč vytvořil v našem regionu - v městečku Fryšták na pomezí Valašska a Hané. Jeho potomci se vesměs stali významnými umělci, nejznámější je dcera Zuzana Nováková-Renčová, spisovatelka, a vnuk Filip Renč, režisér.
Perníkovou chaloupku ve verších, kterou si jako předlohu pro divadelní inscenaci vybralo ostravské Divadlo loutek, Václav Renč vydal v roce 1944. Nádherné verše, srozumitelné i malým dětem, přímo vybízely k hravému, výtvarnému zpracování v komorním prostředí, kterému plně odpovídá alternativní scéna DLO, a právě pro její prostor bylo představení v Ostravě nastudováno. Tvůrcem loutek a scény je výtvarník Michal Hejmovský, který v minulosti s Divadlem loutek spolupracoval například na inscenaci Nevěsta pro hastrmana a na Jiráskově Lucerně. Režisérem pohádky a autorem písňových textů je umělecký šéf divadla Václav Klemens, hudbu složil stálý spolupracovník DLO Vlastimil Ondruška. Kromě loutek v inscenaci hrají Libuše Čecháková, Vladimíra Krakovková a Martin Legerski.
Pohádka o Jeníčkovi a Mařence, které v lese málem snědla ježibaba, je určena dětem od 3 let, a trvá zhruba 50 minut. Premiéra proběhne v DLO 14. prosince v 17 hodin, na dvě předvánoční neděle - 16. a 23. prosince v 10.30 a v 15.30 hodin - jsou připravena další představení pro veřejnost. Ještě před vánočními svátky DLO zahraje tuto inscenaci pro školy, a to v pátek 21. 12. v 9 hodin. Repertoár divadla Perníková chaloupka obohatí i v novém roce.

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA