Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Divadlo loutek Ostrava přiváží hlavní cenu za inscenací Lebensraum

Divadlo loutek Ostrava přiváží hlavní cenu za inscenací Lebensraum

V Banské Bystrici skončil 18. ročník mezinárodního festivalu současného loutkového divadla pro dospělé a děti „Bábkarská Bystrica 2012 - Dvojitý impulz“. Hlavní cenu poroty „za humánní poselství“ vyhrála inscenace Lebensraum amerického autora Israela Horovitze.


Hru Lebensraum autor napsal pouze pro dva herce a jednu herečku, ale přidělil jim desítky rolí. Na alternativní scéně DLO v nich vystupují Lenka Macharáčková, Ivan Feller, Ivo Marták a množství loutek, a to v režii slovenského hosta Mariána Pecka.

Kostýmy a loutky navrhla Eva Farkašová, scénu Pavol Andraško, hudbu složil Pavel Helebrand.

Inscenace je na repertoáru ostravských loutkářů pro mládež a dospělé diváky od své české premiéry 20. září 2011. Premiéry se zúčastnil Israel Horovitz osobně (v rámci 9. ročníku festivalu Spectaculo Interesse).

Hra vznikla v roce 1996. Žánr „politfantasy“ v ní ožívá množstvím silných lidských příběhů, které se odvíjejí od nápadu, co by se mohlo stát, kdyby německý kancléř nabídl šesti milionům Židů z celého světa německé občanství, práci a bydlení, aby tak odčinil historickou vinu z druhé světové války. Řada židovských rodin i jednotlivců výzvy uposlechne, najde v Německu nový domov a vzhledem k psychologické výbavě těžce zkoušeného národa se jim v nové vlasti daří. Ovšem za jakou cenu? „Tou dává autor jednoznačně najevo, že řešení onoho smyšleného kancléře nemá šanci na úspěch,“ říká dramaturgyně DLO Jana Pithartová. „Autor ovšem nestraní Židům ani Němcům a vůbec nepíše pouze o nich. Poukazuje na nutnost historické paměti, v níž je naděje na poučení. Za viny předků nemohou nést odpovědnost potomci, jedinou cestou člověka k člověku je komunikace a tolerance a čistý pohled do budoucna.“

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA