Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Daruj krev s patronem akce Pavlem Srníčkem

Daruj krev s patronem akce Pavlem Srníčkem

Akce „Daruj krev s Českým rozhlasem Ostrava“ proběhne v letošním roce v termínech 18. a 19. října. Dárci mohou přijít do celkem pěti transfuzních stanic Moravskoslezského kraje. Patronem akce se stal Pavel Srníček, fotbalová brankářská legenda a vicemistr Evropy 1996.


Dobročinná akce Českého rozhlasu Ostrava cílí především na podporu bezplatného dárcovství krve a na nábor prvodárců. Obecně v republikových registrech transfuzních stanic totiž dárců neustále ubývá.
V úterý 18. října proběhnou odběry od ranních hodin v transfuzních stanicích nemocničních objektů v Ostravě-Porubě (Krevní centrum FNO), ve Frýdku-Místku, v Opavě a v Třinci. Ve středu 19. října pak proběhnou odběry v transfuzní stanici nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj.

Patronem podzimního termínu je fotbalová legenda a vicemistr Evropy 1996 Pavel Srníček. Ten dárcům vzkazuje: „Na vás všechny se budu těšit v ostravském Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě, kde se během dopoledne zastavím a zpříjemním vám tak chvíle čekání na odběr. Darovat krev je jako chytit penaltu – prostě pocit k nezaplacení! Darujte krev a pomozte společně se mnou vyhrávat ty nejtěžší životní zápasy.“

Každému dárci při odchodu předá Český rozhlas Ostrava jako poděkování milé dárky. „Ty budou specifické pro každé odběrní místo. Například dárci v Třinci od nás navíc získají vstupenku na hokejový zápas Třince proti Vítkovicím, který se hraje v den odběrů na třineckém stadionu nebo na páteční utkání s Libercem, který momentálně vede extraligovou tabulku,“ uvádí Daniel Martínek z marketingového oddělení ČRo Ostrava. „Vstupenky pro třinecké dárce věnoval úřadující mistr HC Oceláři Třinec, se kterým dlouhodobě spolupracujeme v rámci našeho mediálního partnerství,“ dodává Martínek.

Dárci v Ostravě, Třinci a Karviné se musejí dopředu telefonicky ohlásit na těchto telefonních číslech: 800 260 004 (Ostrava), 558 325 175 (Třinec) a 596 311 775 nebo 800 900 559 (Karviná).
Více informací o akci se zájemci doví také na frekvencích: REGION 99,0 FM * Ostravsko 107,3 FM * Těšínsko 105,3 FM * Opavsko 102,6 FM * Bruntálsko 95,5 FM a na internetové adrese: www.ostrava.rozhlas.cz.

Pavel Srníček

Jak se stát dárcem krve?
Stačí se jen rozhodnout a přijít do jakékoliv transfuzní stanice. „Dárce nepotřebuje žádná předchozí vyšetření či lékařské doporučení. Veškerá poučení a vyšetření bude vyřízeno přímo na transfuzní stanici. Před odběrem dárce vyplní dotazník, ve kterém například uvede prodělané choroby, užívané léky, možné infekce aj. Kdykoliv v průběhu vyplňování může dárce bez udání důvodů odejít z transfuzní stanice. Jedná se o tzv. diskrétní sebevyloučení. Podpisem dotazníku dává dárce souhlas s odběrem a řádným poučením. Následně ho čeká základní laboratorní vyšetření, kdy z malého vzorku krve získáme krevní obraz. Také je dárci změřen tlak, puls a tím vlastně způsobilost k darování krve. Následně může darovat krev nebo plazmu,“ popisuje vstupní procedury Naděžda Kalužová z Krevního centra FNO v Ostravě-Porubě.
Darovat krev mohou dle obecných pravidel lidé ve věku 18-65 let, váhy min. 50 kg, kteří netrpí vážnými alergiemi, chorobami nebo aktuálně nemocí, neprodělali žádnou transplantaci orgánů a v posledních měsících nebyli na operaci.
Šestnáct hodin před samotným odběrem by měli dárci omezit příjem mastných, tučných jídel a alkoholu. Každý dárce věnuje při odběru 450 mililitrů krve. Navíc je dárci zdarma vyšetřena krev na přítomnost infekčních chorob. Předností je také nárok dárců na celodenní studijní volno, v případě zaměstnanců na placené volno. Bezpříspěvkový dárce má možnost snížení základu daně z příjmu.
Na nekomplikované ortopedické operace je potřeba jedna až tři krevní konzervy. Na složitější operace je potřeba i deseti jednotek krve po 300 ml a pět až šest jednotek mražené krevní plazmy. Průměrně dostane každý obyvatel České republiky během svého života krevní transfuzi 5krát a lék vyrobený z krve 14krát.
Další bližší informace je možné získat na internetových adresách: www.darujkrev.cz a www.transfuznispolecnost.cz.

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA