Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Čtyřlístek zasahuje na scéně Divadla loutek Ostrava

Čtyřlístek zasahuje na scéně Divadla loutek Ostrava

Další premiérou letošní sezóny Divadla loutek Ostrava je jevištní adaptace komiksových příběhů nerozlučné čtveřice zvířecích kamarádů z Třeskoprsk, které pod názvem Čtyřlístek baví už několik generací. Zatímco nedávno vstoupil Čtyřlístek na plátna kin v animované verzi, DLO připravilo divadelní hranou podobu tohoto legendárního komiksu.


Psí holčičku Fifinku, prasátko Bobíka, zajíce Pinďu a kočičího profesora Myšpulína před 44 lety vymyslel výtvarník Jaroslav Němeček a jeho životní partnerka Lucie Němečková. Třeskoprsky jsou vlastně městečko Doksy v malebné krajině u České Lípy, kterou si manželé Němečkovi velmi oblíbili, rybník Blaťák našel inspiraci u Máchova jezera a hrad Bezzub je Bezděz. Původně jediný příběh si získal takový ohlas dětských čtenářů, že si po zveřejnění okamžitě vyžádal další pokračování, která začala vycházet jako „knihovnička“ Čtyřlístku, a po roce 1989 se Čtyřlístek stal třetím soukromým nakladatelstvím, jenž v České republice vzniklo. Od šestého čísla byla spoluautorkou Čtyřlístku známá spisovatelka Ljuba Štíplová, která se podílela na tvorbě 180 čtyřlístkovských příběhů.
Nová hra, kterou uvádí DLO pod názvem Čtyřlístek zasahuje, je divadelním zpracováním několika starších příběhů zvířecí čtveřice. Výpravy a režie se ujal Marek Zákostelecký, který je spolu s dramaturgyní DLO Janou Pithartovou také autorem adaptace komiksu. Do Ostravy přicestoval z Hradce Králové, kde působí jako šéf výpravy v Divadle Drak. V DLO se nedávno představil výpravou v inscenaci Láska s červeným nosem. Čtyřlístek si vybral, protože je to „naprostý fenomén, ojedinělá česká komiksová stálice. Já jsem na něm vyrostl, četli mi ho moji rodiče a dneska se už posunul o generaci dál a já ho čtu své dcerce,“ říká Marek Zákostelecký. „A je to skvělá možnost divadla pro děti - dotknout se takového fenoménu i se všemi úskalími, která skýtá. Chtěl bych, aby byli spokojeni čtenáři i autoři původního komiksu, a samozřejmě i ti diváci, kteří se s ním náhodou minuli a neznají ho. Chci k tomu fenoménu přistoupit se vší vážností a propůjčit mu divadelně adekvátní žánr.“
Komedie Čtyřlístek zasahuje je určena dětem od 5 let a samozřejmě všem generacím, které na oblíbených komiksových příbězích vyrostly. Zahrají si v ní herci DLO Lukáš Červenka, Ivo Marták, Eva Baláková, Richard Liberda, Jiří Krupica, Lenka Sedláčková, Lenka Macharáčková, Aleš Petrič, Karel Růžička, Božena Homolková. Premiéra je 22. března v 17 hodin na hlavní scéně DLO a zúčastní se jí také autoři kreslených hrdinů, manželé Němečkovi. První nedělní představení pro veřejnost následuje 31. 3. v 10 hodin.
O tom, jak vznikaly postavičky Fifinky, Bobíka, Pindi a Myšpulína a co všechno obnáší vymýšlet jejich stále nová a nová dobrodružství, mohou zájemci besedovat s Jaroslavem Němečkem v čítárně Knihovny města Ostravy v pátek 22. března ve 14 hodin.

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA