Úvodní strana » Zajímavosti » Čtvrtstoletí s Valachem aneb Gymnazisté z Bílovce pořádají už 25. ročník Valašských her plných sportu i recese

Čtvrtstoletí s Valachem aneb Gymnazisté z Bílovce pořádají už 25. ročník Valašských her plných sportu i recese

  Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci se chystá na 25. ročník Valašských her, který se v areálu školy i mimo něj uskuteční ve dnech 25. až 28. června. Pro akci, kterou v roce 1994 založili Valach s Američanem, jsou typická nejrůznější sportovní klání i notná dávka recese.  


 

Vše začne v pondělí 25. června v 9.15 hodin fotbalovým turnajem, chybět ten den nebudou ani další disciplíny v podobě lodí, šachů a jízdy na in-line bruslích. V úterý 26. června v 8 hodin budou Valašské hry 2018 oficiálně zahájeny, slavnostního ceremoniálu se zúčastní i jejich zakladatel Rostislav Hromada. Poté se žáci rozprchnou po celém areálu za různými disciplínami, k nimž patří například tenis, volejbal, nohejbal, streetball, florbal a další. Kromě sportu tu bude také o čem přemýšlet, na soutěžící čekají šachy, pexeso, piškvorky, člověče, nezlob se a scrabble. A samozřejmě také recesistické úkoly, k nimž patří závod na táčkách, pojídání knedlíků a přetahovaná,“ sděluje podrobnosti Boris Spiller, žák septimy 3. A., který je členem nejužšího sedmičlenného studentského přípravného týmu. Valašské hry totiž organizují sami žáci, na jejichž bedrech je nejen příprava a organizace celého projektu, ale kromě jiného i zajištění sponzorů. „Zapojena je už od září loňského roku celá třída, každý pomáhá podle svých možností a schopností,“ dodává.

 

Vznik her vysvětluje jejich zakladatel Rostislav Hromada: „Od mého příchodu na zdejší gymnázium v roce 1974 mi spousta příjmení studentů připomínala můj rodný kraj – Valašsko. Zřejmě tu mnozí z nich měli své kořeny, jen o tom nevěděli. Ani Valašsko příliš neznali, takže jsem začal organizovat výlety a kurzy, jejichž cílem bylo tuto část republiky poznat. Důležitým impulzem bylo setkání s Jackem Onufrakem, jenž na gymnáziu působil ve školním roce 1993/1994 jako lektor angličtiny. Ten prohlásil, že jeho předci pocházejí z Československa, konkrétně babička z valašské obce Lužná, která sousedí s mou rodnou vesnicí. A protože Valaši jsou jedna rodina, navázal jsem s ním užší kontakt a brzy vznikla myšlenka zorganizovat netradiční Valašsko-americké hry. Jejich první ročník se uskutečnil v červnu 1994 a od počátku se na organizaci podíleli především studenti. Vymýšleli netradiční sporty, například sjíždění řeky Bečvy, lov jistebnického kapra, stavbu Štramberské trúby. A od počátku byla vztyčována vlajka valašských her. I když se časem název her změnil, jejich duch přetrval dodnes.“

 

Podle slov Borise Spillera si studenti hry užívají a berou je jako skvělé zakončení roku. Soutěží se o ceny, poháry a medaile. Po přepočtu bodů zvítězí jedna třída a stejně jako každoročně budou vyhlášeni i nejlepší Valach a Valaška. „Letos jsme Valašské hry sladili dočervena,“ upřesňuje. Červeným tričkům, v nichž budou studenti oděni, vévodí logo v podobě ovečky, symbolu Valašska, jehož design je rovněž dílem žáků gymnázia. A na tričkách se skví nápis Valašské hry 2018 s podtitulkem Čtvrtstoletí s Valachem.

 

Kromě žáků se akce každoročně účastní také abiturienti gymnázia a do soutěží se zapojují rovněž pedagogové,“ doplňuje tělocvikář Jan Baláš, který s žáky na přípravě Valašských her 2018 spolupracuje. A dodává, že několikadenní sportovních klání kromě spousty zábavy a smíchu vytvoří alespoň malý časový prostor pro třídní učitele, kteří toho mají na sklonku školního roku na svých bedrech opravdu hodně.

 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA