Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Čtvrtek 12. 12. 2013 – kostel sv. Václava ve Václavovicích

Čtvrtek 12. 12. 2013 – kostel sv. Václava ve Václavovicích

Správná volba na začátek. Úvodní koncert letošního festivalu Souznění totiž patřil do kategorie nezapomenutelných. A to jak pro příchozí, tak pro skupinu Spirituál kvintet, která měla tu čest patnáctý ročník mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků v kostele sv. Václava ve Václavovicích zahájit.


Spirituál kvintet, jenž se na hudební scéně pohybuje už neuvěřitelných třiapadesát let, pojal tentokrát svůj program ve svátečním duchu. Pestře sestavenému playlistu vévodily skladby z různých koutů světa, jejímž společným jmenovatelem byl advent a Vánoce. V mnoha podobách.
„Žádný speciální klíč pro výběr skladeb nemáme. Připravili jsme prostě vánoční repertoár, který se během několika let vyprofiloval. Snažili jsme se vybrat písně, které se nám líbí a jsou pro nás i pro posluchače nejzajímavější,“ prozradil za kapelu Jiří Holoubek.

Spirituál kvintet tak prostřednictvím své tvorby přenášel na všechny příchozí kouzlo Vánoc. Přitom se zcela zřetelně dávalo najevo, že se tyto svátky neminou účinkem jen tehdy, pokud se obejdou bez spěchu, stresu a negativních myšlenek.
Soubor si umně pohrával s náladami, a zařadil písně rozjímavé, kolébavé, něžné, temperamentní, nechyběly ani zajímavě upravené tradicionály. Hudební putování se opíralo nejen o mistrně vybrané, vlastně znovuobjevené moravské nebo české příspěvky, ale zazněly i koledy italské, španělské a nepřehlédnutelné slovo měly také černošské spirituály.
„Píseň Vítej, mé děťátko se nedochovala nikde jinde než v zápisníčku jistého studenta ze Žatce v roce 1520,“ uvedl další zajímavost k jedné z uvedených skladeb umělecký vedoucí skupiny, upravovatel a kytarista Jiří Tichota.
Důležitou devizou bylo mluvené slovo a uvádění s vtipným šarmem. Nejenom, že se střídali výborní sólisté, ale také zároveň pohotoví moderátoři s nečekanými dialogy. Na tuto strunu členové skupiny nenuceně zahráli téměř před každou skladbou, přičemž toto odlehčení šlo ruku v ruce s všudypřítomným poutavým klidem. I tuto skutečnost lze přičíst kapele k dobru. Kdo chtěl, následoval.
Více než tři sta návštěvníků s nadšením sledovalo vystoupení omlazené kapely. Za svou přízeň byli také odměněni, když si společně mohli s účinkujícími zazpívat („Nad chlévem plála zář“, „Bim bam“ atd.). Závěr pak obstaraly přídavky, a to včetně koledy Štědrý večer nastal se společným zpěvem kapely a doslova nabitým václavovickým kostelem.
„Bylo to nádherné, jsem velmi spokojený. Podle mě koncert navodil tu správnou předvánoční a vánoční atmosféru,“ rozplýval se po vystoupení starosta obce Řepiště Rostislav Kožušník.
Jeho slova o příjemně prožitých okamžicích potvrdili i samotní muzikanti. „Nám se hrálo výborně. A znovu jsme se utvrdili, že v tomto kraji si nejen skvěle zahrajeme, ale také si skvěle zazpíváme. Byl to překrásný večer,“ konstatoval ještě zpěvák, kytarista a hráč na flétnu Jiří Holoubek.

V souladu se slovy písně „Spi, Jezulátko“, jejíž text pochází z pera Jana Nerudy, se dá uvést jediné – dobré hudby konce není. Pro Spirituál kvintet to platí mnohonásobně. Radost poslouchat.

Záznam koncertu odvysílá Český rozhlas Ostrava na Boží hod vánoční 25. prosince od 16.00 hodin.
 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA