Úvodní strana » Zajímavosti » Český Huisman trhá rekordy. Získal zakázku na výrobu největšího lodního jeřábu na světě

Český Huisman trhá rekordy. Získal zakázku na výrobu největšího lodního jeřábu na světě

Čeští technici ze sviadnovské společnosti Huisman budou pracovat na výrobě dvou největších lodních jeřábů na světě, každý s nosností 10 000 tun a výškou 153 metrů. Půjde o největší jeřáby pro použití na moři, které kdy byly vyrobeny. Sviadnovští technici připraví výrobní dokumentaci, samotnou výrobu si vezme na starost závod Huismanu v Číně. Termín dokončení a předání odběrateli je naplánován na druhou polovinu roku 2017. Kontrakt na dva jeřáby uzavřela mateřská společnost českého závodu Huisman Equipment se společností Heerema.


Technici ze sviadnovského závodu se postarají o přípravu výrobní dokumentace k lodním sloupovým jeřábům. “Předpokládáme, že naši zaměstnanci stráví na tomto prestižním projektu přibližně 23 000 hodin práce. To dokládá, že čeští technici patří dlouhodobě ke světové špičce,“ přiblížil rozsah zakázky pro český Huisman vedoucí strojní konstrukce Robert Muroň. Výroba a finalizace zakázky proběhne v čínském závodu Huismanu.

 


Novými rekordmany mezi lodními sloupovými jeřáby se po dokončení v roce 2017 stanou dva jeřáby, každý s nosností 10 000 tun a výškou 153 metrů. Předchozí rekordman mezi lodními jeřáby, s výškou 82 metrů a nosností 5 000 tun, z roku 2011 nosil také nálepku Huismanu. Sviadnovská firma tehdy dodala pro jeho zkonstruování stovky důležitých dílů.

Světovým unikátem bude také ložisko hlavního podstavce jeřábu, které bude mít v průměru 32 metrů. Tento důležitý díl si bude navrhovat a vyrábět Huisman sám, protože nikdo jiný na světě není schopen takto rozměrné ložisko vyrobit. Domovským typem plavidla pro dvojici největších lodních jeřábů se stane částečně ponorné pontonové plavidlo (tzv. Semi-submersible crane vessel) společnosti Heerema.

Téměř dvojnásobnou výšku nového jeřábu oproti bývalému největšímu lodnímu jeřábu na světě porovnal s některým známými stavbami v České republice PR zástupce společnosti Huisman Vojtěch Bednář: “Věž Nové radnice v Ostravě měří 85, 6 m, Petřínská rozhledna v Praze má 65,5 m a například poloviční výšky, než náš jeřáb, dosahuje se 78 metry také vysílač na Lysé hoře.“

Další zajímavá čísla:
samotný výložník jeřábu 1 800 tun / celková váha použitých lan pro operace jeřábu přes 800 tun / celková hmotnost dosahuje hodnoty 9 300 tun / maximální operační radius 48 m

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA