Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Česká televize hledala zaniklé osady

Česká televize hledala zaniklé osady

Objektivy kamer České televize opět pátraly v jesenických horách. Populární pořad Toulavá kamera zde tentokrát hledal informace o zaniklých osadách v bývalých Sudetech. Víte, že název Sudety vymysleli Keltové a znamená v překladu Kančí les? Nejen to, ale mnohé další zajímavosti se dozvěděli diváci prvního programu Čt v neděli 5. ledna.


„Na Jesenicku se vydáme do míst, kde dřív vládl každodenní ruch, ale dnes jen několik staveb či pár starousedlíků připomíná, že tu bývaly vesnice. Přitom první osadníci sem přicházeli už v raném středověku,“ uvádí reportáž moderátorka Iveta Toušlová.
Jan Závěšický a Martin Černohous zavedli televizní tvůrce například do unikátního celodřevěného kostela sv. Martina v Žárové, který naši předkové postavili bez použití jediného hřebíku. „Podobné kostely stojí v Česku pouze tři,“ připomněl divákům České televize Jan Závěšický, ředitel Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu.
Další pozoruhodnou zastávkou Toulavé kamery byla obec Pekařov, jejíž obyvatelé prý za Napoleonských válek odcizili francouzským vojákům, když v Pekařově nocovali, velký poklad. „Obec Pekařov je jednou z mála, která si zachovala jedinečnou architekturu německého stylu. Jejími typickými znaky jsou například ostré střechy, dřevěné předsazené verandy nebo kamenné podezdívky", uvedl v reportáži Martin Černohous ze sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné.
 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA