Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Britský gospelový sbor London Community Gospel Choir v Ostravě

Britský gospelový sbor London Community Gospel Choir v Ostravě

„Poselství gospelové hudby přesahuje všechny kultury, přináší pocit štěstí, jaký v jiných hudebních stylech jen těžko naleznete,“ říká sbormistr London Community Gospel Choir Bazil Meade v rozhovoru před ostravským koncertem.


Světově proslulý britský gospelový sbor London Community Gospel Choir vystoupí v rámci projektu Solo Colours Concerts v Multifunkční aule Gong již 5. prosince. Milovníkům hudby představí v předvánočním čase spontánní hudební mši, a to prostřednictvím strhujících hlasů směsi gospelu, swingu a R&B, jimiž se přiblíží k Bohu a ještě se u toho pořádně tanečně odvážou zpěvem slavných tradicionálů Amazing Grace, Abide With Me nebo Swing Low, Sweet Chariot, ale i originálních úprav skladeb od Beatles, U2, Leonarda Cohena, Blur a mnoha jiných hudebních velikánů. Sbor se během uplynulých třiceti let stal nejvyhledávanějším světovým hudebním tělesem. Legendou, která navždy ovlivnila gospelové dění Velké Británie. Do ČR přitom zavítá vůbec poprvé!
Přestože London Community Gospel Choir vystupoval v předních světových koncertních síních, stal se hvězdou festivalu v Glastonbury a při loňském předávání Brit Awards se připojil ke skupině Blur, zatím nepřekonaným životním zážitkem byla žádost prince Charlese v roce 1996, aby prezidentu Nelsonu Mandelovi při jeho první návštěvě Velké Británie zazpíval jihoafrickou státní hymnu.
Sbor natočil mnoho alb, zúčastnil se nespočtu významných přehlídek po celém světě, charitativních a humanitárních akcí, vystupoval v rozhlasových a televizních pořadech, mírová poselství přezpíval v Maroku nebo libanonském Bejrútu a dodnes – i přes svou slávu – neodmítá pozvání do škol, nemocnic, vesnických kostelů a na křesťanská shromáždění. I proto jsme rádi, že přes značnou časovou zaneprázdněnost si jeho skladatel, aranžér a sbormistr Bazil Meade, původem rodák z karibského ostrova Montserrat, našel čas na rozhovor, který vám níže přinášíme.

Přijíždíte do výrazně ateistické země, a přesto se tu na vás lidé velmi těší. Čím si vysvětlujete takovou popularitu gospelu?
Gospelovou hudbu lidé od podstaty vnímají spíše jako duchovní hudbu, která se zároveň dotýká emocí posluchačů. Stejně tak přináší pocit štěstí, jaký v jiných hudebních stylech jen těžko naleznete.

Mahalia Jackson kdysi prohlásila: „Kdo zpívá blues, je v hluboké jámě a zoufale volá o pomoc. Gospel je opěrnou berlou života, nadějí a spasením.“ Souhlasíte s ní?
Naprosto s tím souhlasím! Gospelová hudba hovoří o životní naději, o dobrých dnech a o víře v lepší budoucnost.

Váš repertoár je vlastně strhující směsí gospelu, swingu a R&B. Ale také originálních úprav skladeb od Beatles, U2, Leonarda Cohena nebo Blur. I s nimi se lze přiblížit k Bohu?
Existuje mnoho důležitých písní o věcech pozemského života, které nám pomáhají ukázat, jak žít lépe, a přitom prokazovat respekt a porozumění. Jsou to právě tyto vlastnosti, které nám pomáhají v soužití v rámci společnosti, ve které se pohybujeme. Jsou vodítkem, bez kterého může nastat velký zmatek. Zpíváme hlavně proto, abychom podporovali tyto hodnoty.

Letos slavíte třicet let své kariéry - to je pěkná řádka let. Asi jste při onom památném koncertě v Londýně v roce 1982 nepředpokládali, že o vaši spolupráci budou za pár let žádat Paul McCartney, Tina Turner, Diana Ross nebo Madonna. Jak zpětně na raná léta sboru vzpomínáte?
Ano, skutečně jsem zprvu nepředpokládal, že reakce budou takové, ale už v době, kdy náš sbor vznikal, to způsobilo velkou vlnu zájmu nejen v naší církevní komunitě, ale i v médiích, zabývajících se tehdejším popovým průmyslem. Všichni o nás hovořili tak dobře, že jsme velmi brzy získali uznání po celé zemi.

Prý jste dlouho čelili kritice z církevních kruhů za údajné komerční bezbožné zneužití duchovního obsahu gospelu. Nevadil náhodou kritikům spíš váš obrovský a zasloužený úspěch? Jak vnímáte váš podíl na propagaci gospelu v Anglii?
Myslím si, že ta kritika byla způsobena spíše neznalostí nebo snad strachem z toho, že by mladí členové sboru mohli zbloudit z cesty, případně být vystaveni pokušení, se kterým by si neuměli poradit. Objevila se také obava, že tito lidé opustí bezpečí svých církví. Skutečný prospěch se však ukázal až po čase, kdy členové našeho sboru začali přinášet vyšší hudební standard do jejich domovských církví a kostelů.

Na barvě kůže ani na pohlaví vám nezáleží. Prý ale musí být každý člen sboru věřící křesťan. Platí to stále?
Jednou z nejdůležitějších vlastností, na kterou při výběru nových členů klademe důraz, je duchovní prvek jejich života skrze křesťanskou víru. Také je velmi důležité prokázat schopnost ovládání gospelového způsobu zpěvu, v důsledku toho máme stále více členů z černošské komunity. Ovšem v poslední době je to stále častější i v ostatních kulturách.

Křesťanskou víru a mírová poselství jste přivezli také do islámských zemí, třeba do Maroka nebo libanonského Bejrútu. S jakou odezvou jste se setkali?
Odezva v islámských zemích byla velmi podobná té v ostatních částech světa, což jen dokládá velkou sílu poselství gospelové hudby, která přesahuje všechny kultury a ukazuje, že emoce jsou stejné, ať se jedná o jakýkoli jazyk.

Vnímáte nějaký rozdíl mezi gospelem a například sufijským qawwali?
Jediný rozdíl vnímám ve způsobu, jakým se dostáváme k Bohu. Viděl jsem hudebníky hrát tento styl hudby a zjistil jsem, že hrají se stejným nasazením, jako je tomu v gospelové hudbě.

Spolupracovali jste s mnoha významnými osobnostmi. Mezi nimi ale jako bílá vrána působí rockový desperát Nick Cave. Jak jste se poznali?
Naší snahou je být co nejdostupnější pro kohokoli, kdo je otevřený ke spolupráci. Nick Cave chtěl mít zvuk London Community Gospel Choiru na své nahrávce, tak nás kontaktoval a vlastně si nás najal. Takto jsme s ním spolupracovali po několik let. Je to obvyklý způsob, jakým spolupracujeme i s mnoha dalšími umělci.

Zpěv pro Nelsona Mandelu na požádání prince Charlese byl pro vás prý velký zážitek. Překonal ho nějaký jiný? Nebo ještě jinak: máte nějakou vysněnou hudební osobnost, s níž byste si chtěli zazpívat, a ještě se vám to nevyplnilo?
Zpívání pro prezidenta Nelsona Mandelu bylo samozřejmě jedním z vrcholů naší dosavadní kariéry a domnívám se, že zatím nebyl nikým překonán. On je skutečným vůdcem, který má můj hluboký obdiv a jsem vděčný, že jsem mohl poznat jeho životní moudrost a vedení. Mým současným snem je uspořádat slavnostní vystoupení sboru, který by byl tvořen členy z nejrůznějších částí světa, a společně zpívat gospelové písně.

V Ostravě budete koncertovat v sále, který byl vybudován ze zásobníku na plyn. Nachází se ve fascinujícím industriálním prostředí bývalých železáren a uhelného dolu. Vaše hudba zazní uprostřed továrny, kde se pracovalo ještě v 90. letech. Dnes je národní kulturní památkou chráněnou také UNESCO. Vzpomenete si, na jakém jiném unikátním místě na světě jste koncertovali?
Hráli jsme třeba ve dva tisíce let starém římském amfiteátru v Řecku jen za svitu měsíce. To byl pro všechny skutečně zvláštní a nezapomenutelný zážitek!

První dva koncerty ze série Solo Colours Concerts – připravované týmem festivalu Colours of Ostrava spolu se sdružením Dolní oblast Vítkovice – proběhnou v Ostravě již příští týden:
Ve čtvrtek 28. listopadu v klubu Cooltour vystoupí sólově jedna z nejúspěšnějších současných irských písničkářek Lisa Hannigan spolu se zpěvákem a kytaristou Richie Eganem, který je známý spíše pod pseudonymem Jape. V roce 2007 přestala být Lisa Hannigan s konečnou platností doprovodnou zpěvačkou a muzikantkou Damiena Rice a vydala se na sólovou dráhu. Ve svádivém hlase dvaatřicetileté zpěvačky se odráží irská skotačivost, šarm i nostalgie s temným prozřením. Má mnoho nečekaných poloh, láme se z milostné vášnivosti do plnokrevného výkřiku, z kurážného nakročení až k líbeznosti na samé hraně přijatelnosti. A tak je to i s její hudbou, která má základ v jiskřivém folkrockovém písničkářství dneška neskrývajícím popové ambice.
O den později, 29. listopadu, do Multifunkční auly Gong v Dolních Vítkovicích přijede fenomenální americký jazzový zpěvák Gregory Porter, který minulý týden vyprodal londýnskou Royal Albert Hall a u nás zazářil například na festivalu Struny podzimu. Do Ostravy přinese jemnou, oduševnělou a relaxující hudbu a vše, co je možné od jazzového zpěváka, skladatele, herce a básníka očekávat. Kam vstoupí, všude svým neuvěřitelným hebkým barytonovým hlasem, vygradovanou směsí vlastních skladeb a pečlivě zvolených standardů rozprostřených v jazzu, soulu, gospelu a R&B způsobí rozruch.
„V rámci projektu Solo Colours Concerts nabízíme milovníkům hudby výjimečné interprety, kteří se postupně stávají součástí světové hudební scény. Tímto všechny hudební nadšence srdečně zvu na mimořádné hudební zážitky,“ láká ředitelka projektu Zlata Holušová.
Všechny koncerty začínají ve 20.00 hodin. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji prostřednictvím internetu v e-shopu Colours of Ostrava http://eshop.colours.cz, v Ostravských informačních centrech (Elektra, Svinov a Věž) nebo je možné je zakoupit osobně v prodejně Oriental v Ostravě-Zábřehu a v Gongu v Dolních Vítkovicích. Více informací k jednotlivým koncertům, prodeji a ceně vstupenek na www.solocolours.cz.
 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA