Úvodní strana » Aktuality » Událo se » ADRENALIN CUP 2012 extrémní závod čtyřčlenných štafet

ADRENALIN CUP 2012 extrémní závod čtyřčlenných štafet

SMS.cz Adrenalin Cup 2012 otestuje špičkové sportovce i otrlé amatéry. Na startu Kožíšek, Raab, Škarnitzl, Hynek a řada dalších. 23. června 2012 proběhne v Ostravici v Beskydech 16. ročník extrémního závodu čtyřčlenných štafet SMS.cz Adrenalin Cup. Výjimečné sportovní události, kde si závodníci předávají štafetový kolík ve čtyřech disciplínách – běh, paragliding, MTB a kajak – se kromě drsných amatérů, tradičně účastní i celá řada sportovních hvězd.


Pořadatelská agentura Seven Days rozjela intenzivní jednání s celou řadou významných českých sportovců – Dušanem Kožíškem, letošním vítězem ve skikrosu na běžkách Red Bull Nordix, a druhým z posledního závodu na Sibiři, kde porazil i olympijského vítěze z Vancouveru Krjukova, dalším českým reprezentantem Alešem Razýmem, který o sobě dal vědět, když v sérii závodů na Božím Daru ve třech dnech dokázal třikrát vyhrát. Otazník stále visí nad účastí výborného českého kajakáře Vavřince Hradilka. Jistotou na startovní listině Adrenalin Cupu pro letošek ale budou akrobatická lyžařka Šárka Sudová, sestra slavnější Nikoly, a Klára Moravcová, bývalá biatlonistka, která rychle začíná sbírat první úspěchy v laufech. Účast přislíbili špičkoví bikeři Kristian Hynek a Jan Škarnitzl – druhý a třetí na Pražských schodech. Stálicemi Adrenalin Cupu jsou např. snowboardkrosař Michal Novotný, běžec do vrchu Roman Skalský, padáčkář Jan Škrabálek, slalomář Ondřej Raab a řada dalších. Poprvé v historii rozběhne svou štafetu i nevidomý běžec a horolezec Jan Říha.

Bezkonkurenčně nejnáročnější závod v Česku vstupuje rokem 2012 do nové éry. Za 15 let se změnilo mnohé – organizace závodu, vybavení sportovců a několikrát i místo konání. Vůbec poprvé proběhl Adrenalin Cup v roce 1997 na Hlučínském jezeře. „Byl to závod jen pro firmy a o nějakých sportovních hvězdách se nám mohlo jen zdát. Spíš taková sranda a team building než pořádné závodění,“ vzpomíná s úsměvem Martin Kráčalík, šéf projektu.

Už tehdy šlo o štafetu. Byla tříčlenná a z disciplín si mohla vybrat ty, které její členy děsily nejmíň (bungee jumping, jízda na vodním skútru, pivní štafeta atd.) Podtitulem Adrenalin Cupu byl „závod o nejpružnější firmu Čech a Moravy“. O dva roky později přibyl doprovodný program. Nálepka Open Air Party pod sebou v propozicích ukrývala slova jako papačka, chlastačka, objímačka, gratulovačka, děkovačka a další „odlehčená“ označení. V programu jí patřil čas od 19h až než kohout zakokrhá.

Roku 2001 se Adrenalin Cup stěhuje do Špindlerova Mlýna a dostává jiné rozměry. V závodu se po vzoru italského Dolomitenmannu ukotvují pouze čtyři disciplíny v pořadí – běh, paragliding, kajak, MTB a na startu se objevují první zvučná jména např. Radim Kořínek, Roman Skalský, Milan Spěšný, Kamil Mrůzek nebo Robert Krupička.

Definitivně se ale Adrenalin Cup zabydlel kolem Lysé hory v Beskydech, kde jsou pro takový typ závodu ideální podmínky. Závod už je roky považován za prestižní. Na jeho startovních listinách se pravidelně objevují jména otrlých amatérů i sportovní elita nejen z Česka, ale i z okolních států.

„Na Adrenalin Cup běhám prakticky od jeho vzniku. Jako velké pozitivum, dobrý krok a hlavně atmosféru závodu vnímám přesun závodů ze Špindlu do Ostravice. Po sportovní stránce se mi velmi líbí a vždy se tam rád vracím. Organizátoři určitě vědí nejlíp jak závod dále zkvalitňovat, a snad i přilákat na start některé zahraniční štafety,“ říká Robert Krupička, běžec a český reprezentant.

Na své začátky v Adrenalin Cupu vzpomíná i špičkový český kajakář Kamil Mrůzek: „Já jsem začal jezdit až na závody do Špindlu. Tam se jezdilo na přehradě, na klidné vodě a na lehčích slalomových lodích. Pak ale organizátoři změnili pravidla – lodě měly předepsanou délku a váhu, takže všichni měli stejné podmínky a nám s o deset kilo těžší lodí, povinným skokem z rampy a eskymákem, začala pořádná dřina.“

Závodníci jdou z extrému do extrému, běžci a bikeři musí si poradit s nepříjemným převýšením, ale také obtížným horským terénem. Dokonalou výzvu pro padáčkáře pak představuje Lysá hora, vůbec největrnější hora v Česku. Start z jejího vrcholu a přistání v místě další předávky a pak i cíle – na fotbalovém hřišti, je za méně příznivých podmínek prověrkou pro skutečné borce. A nakonec řeka Ostravice a extrémně dlouhý úsek s povinným skokem, eskymáckým obratem a 15 brankami, které se houpou nad zpěněnou divokou vodou právě upuštěnou z přehrady Šance, snadno otestuje síly a připravenost kajakářů na posledním úseku závodu.

Trať závodu pro letošek se oproti loňsku nemění. Do Adrenalin Cupu se ve spolupráci s Nadací Táta a máma tradičně zapojí děti také z Dětských domovů ve Frýdku – Místku a Havířově.

V Ostravici nebude chybět bohatý doprovodný program, který začíná už v pátek 22. června tradiční večerní Warm Up Party, kde zahrají kapely Psychonaut, Neo Chess Sunny a DJ Friky. V průběhu samotného závodu bude postaráno o zábavu jak na zemi, tak ve vzduchu. Na sobotní After Party pak zahrají kapely Navigators, Vladimir Cirkus a CCTV allstar.
V rámci Adrenalin Cupu proběhne i závod pro drsné chlapy Radegast Beskydský Šerpa. Cílem čtyřčlenného týmu je dopravit ve speciální šerpovské krosně 50 litrový (65 kg) sud piva Radegast na vrchol Lysé Hory.
Registrace pro závod Beskydský šerpa bude spuštěna na www.adrenalincup.com a www.radegast.cz 21. května 2012.

Adrenalin Cup 2012 pod záštitou moravskoslezského hejtmana Jaroslava Palase, za podpory Povodí Odry a sponzorů včetně generálního partnera akce, portálu SMS.cz, tradičně organizuje Seven Days Agency.

Propozice závodu:

Běh do vrchu 16km - převýšení 1145m
Paragliding 5,5km - převýšení 925m
Mountain bike (MTB) 34,5km - převýšení 1430m
Kajak 5km – převýšení 65m - 15 branek, skok do vody z rampy, eskymácký obrat

Závodníci se mohou přihlásit na internetových stránkách www.ADRENALINCUP.com, kde je možné získat podrobné informace o závodnících, jednotlivých disciplínách nebo si prohlédnout trasu celého závodu ve 3D animaci.

Na stránkách www.adrenalincup.com naleznete kompletní výsledky z minulých ročníků závodu včetně jednotlivých disciplín a v sekci PRESS po zaakreditování i vybrané fotografie v tiskové kvalitě.

Start závodu: sobota 23. června 10.00 – fotbalové hřiště Ostravice
Předpokládané ukončení závodu: sobota 24. června 13.45 – fotbalové hřiště Ostravice

kajak běh

předávka paraglide Knobel

Kondys - vítěz 2011

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA