Úvodní strana » Aktuality » Událo se » 60. sezóna Divadla loutek Ostrava přinesla pohádky pro děti, představení pro dospělé, tvůrčí dílny i netradiční koncerty

60. sezóna Divadla loutek Ostrava přinesla pohádky pro děti, představení pro dospělé, tvůrčí dílny i netradiční koncerty

Konverzační komedií pro dva herce Půldruhé hodiny zpoždění dnes končí další sezóna Divadla loutek Ostrava. Na hlavní a alternativní scéně v ní loutkáři odehráli celkem 512 představení pro malé i velké diváky, včetně 5 premiérových. V září 2012 DLO uspořádalo 7. ročník festivalu divadelní tvorby, která hledá cesty přes bariéry v nás i okolo nás – Divadelní pouť bez bariér.


DLO ovšem nehrálo pouze na „domácích“ prknech, která znamenají svět, ale uvedlo také 31 představení na 18 zájezdech v České republice, na Slovensku a v Německu. Z mezinárodního festivalu „Bábkarská Bystrica 2012 - Dvojitý impulz“ si tvůrčí a herecký tým DLO přivezl v říjnu 2012 hlavní cenu poroty „za humánní poselství“, udělenou inscenaci Lebensraum amerického autora Israela Horovitze.

Umělecko-vzdělávací programy zakotvily na alternativní scéně

Kromě divadelních představení se především alternativní scéna stala dějištěm dalších uměleckých a vzdělávacích aktivit: komorně laděných koncertů menšinových žánrů, tvořivých a terapeutických dílen či pravidelných setkání členů Dětského divadelního studia. Šest typů zážitkových dílen si našlo své příznivce počínaje dětmi z mateřských škol až po vysokoškolské studenty – 63 uspořádaných zážitkových dílen navštívilo více než 1 100 účastníků. V listopadu 2012 byla alternativní scéna místem historicky 1. setkání dramacenter České republiky (středisek dramatické výchovy, ve kterých se vzdělávání uskutečňuje prostřednictvím divadla). Celorepublikovému zájmu se těšil seminář Loutka v knihovnické praxi a dubnové Dny Terapie, které prezentovaly terapeutickou práci s loutkou veřejnosti běžně nepřístupnou.

Léto s pimprlaty pokračuje i o letošních prázdninách

Ani s koncem sezóny se Divadlo loutek návštěvníkům neuzavírá. Od 14. července do 18. srpna mohou děti i jejich dospělí po předchozí rezervaci navštívit výstavu na alternativní scéně, při níž se interaktivním způsobem seznámí s loutkami z některých starších představení, mohou si s nimi pohrát a pod vedením zkušených lektorů si vyrobit svou vlastní loutku z papíru. „Léto s pimprlaty“ slavilo úspěšný debut během loňských prázdnin a také letos budou – kromě výstavy – jeho součástí pohádková představení, s nimiž po pět nedělních odpolední vystoupí amatérská divadla v prostorách amfiteátru. Tato představení jsou pro návštěvníky zcela zdarma.

Loutkáři v Ostravě hrají od roku 1953

Nová sezóna, která bude tradičně zahájena v září, proběhne ve znamení dvou výročních akcí: Mezinárodní loutkářský festival Spectaculo Interesse pořádaný ostravským Divadlem loutek pravidelně co dva roky, vstoupí už do 10. ročníku a opět představí reprezentativní výběr loutkářské tvorby z celého světa. Bude se konat 22. až 27. září. Dne 12. prosince pak loutkáři oslaví 60. výročí první premiéry, kterou DLO (tehdy Krajské divadlo loutek) zahájilo roku 1953 svou uměleckou činnost.

Pro sezónu 2013/2014 DLO připravuje 5 premiérových představení. Stejně jako v sezónách předchozích bude divadlo hrát každý všední den dopoledne představení pro školy, každou neděli pohádkové inscenace pro celou rodinu, pro větší mládež a dospělé diváky zůstanou zachována pondělní večerní představení a poslední úterky v měsíci budou i nadále vyhrazeny koncertům netuctových hudebních žánrů (tzv. hudební úterky). Novinkou repertoáru jsou představení „Přesčas“, která vznikají z tvůrčích iniciativ členů hereckého souboru v jejich volném čase. Prvním takovým představením je právě inscenace „Půldruhé hodiny zpoždění“, která letošní sezónu uzavřela.

www.dlo-ostrava.cz

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA