Po stopách frýdlantské litiny a smaltu

Typ akce:
Termín:
11. 06. 2018
Místo konání:
Frýdlant nad Ostravicí - Kulturní centrum
Cena:
neuvedeno
Oblast:
GPS:
49.592, 18.357
Podrobný popis:
Frýdlant nad Ostravicí je svoji rozlohou i počtem obyvatel městem malým. Přesto hrál v minulosti regionu významnou roli. Vliv na to měly především železárny, které byly založeny ve 40. letech 17. století, a továrna na smaltované zboží. V novější době si pak Frýdlant nad Ostravicí získal věhlas především jako centrum uměleckého smaltu.

1. Expozice Kulturního centra

Ve frýdlantském Kulturním centru se nacházejí expozice, které připomínají slavnou slévárenskou minulost města, umělecký smalt a významného malíře a grafika Ferdiše Dušu. Jeho rodinné a životní osudy jsou se železárnami a smaltovnou rovněž spojeny.

2. Litinový kříž u kostela

Frýdlantské železárny se zaměřovaly především na odlévání různých druhů drobnějších předmětů. Do její produkce ale patřily i různé druhy křížů včetně několika monumentálních.

3. Pomník rodiny Homoláčovy

Jednotliví členové rodiny Homoláčů měli frýdlantské železárny v pronájmu v letech 1780 – 1826. Pod jejich vedením došlo k rozvoji železáren, vznikaly také nové provozy, např. huť v Čeladné.

4. Venkovní osvětlení v podobě šroubovice DNA

V parčíku u Janáčkovy síně jsou umístěny smalty, které jsou uspořádány do podoby šroubovice a vytvářejí tak unikátní venkovní osvětlení. Jejich autory jsou Karol Hercík, Petr Bednář, Eva Kučerová-Landsbergrová, Antonín Gavlas, Miro Kollár a Jaro Gaňa.

5. Litinové sloupy v Domově důchodců

Slévárna frýdlantských železáren produkovala rovněž odlitky, které pak byly využívány ve venkovní nebo vnitřní architektuře. Největšími předměty tohoto typu  jsou litinové sloupy.

6. Dílna uměleckého smaltu

Novodobou historii smaltu ve Frýdlantu nad Ostravicí představuje Dílna uměleckého smaltu. Umělci, kteří navštíví město, si zde mohou tvořit svá díla, nachází se zde rovněž malá expozice připomínající frýdlantský smalt.

7. Galerie Zastávka

Expozice pod širým nebem prezentuje netradiční formou díla několika uměleckých smaltérů. Tito umělci se zúčastnili mezinárodních sympozií Frýdlantský umělecký smalt a rovněž tvoří v Dílně uměleckého smaltu.

8. Ulice Na Papírně a firma Beskyd s.r.o.

V minulosti se zde nacházel jeden z několika hamrů provozovaných frýdlantskými železárnami, na počátku 20. století zde krátce působila Frýdlantská akciová společnost pro výrobu železného zboží, která se pak stala součástí společnosti Ferrum.

 

Zpět na přehled
AKCE na Váš mail:

Podobné akce

Kašpárek na skalním hradě 01. 09. 2018
Další akce v okolí?

Restaurace | Beskydy | 17. 07. 2018
Rybí hody I.

Rybí hody I. Premiéra - Tradiční rybí hody. V hlavních rolích opět pstruh, losos,tuňák. Vedlejší role makrela, mořský vlk a další účinkující ...

Kino | Beskydy | 01. 08. 2018
Letní kino

Letní kino - tradiční promítání pod širým nebem. Začátek promítání vždy po setmění. Rozpis jednotlivým filmů zatím není znám, doplníme později.

Ostatní | Beskydy | 09. 08. 2018
Prázdninová posezení u cimbálu

Čtvrteční podvečery v měsíci srpnu patří již neodmysliteně prázdninovým posezením u cimbálu s cimbálovou muzikou Kotci. Přijďte si společně zazpívat nebo si jen poslechnout lidové písničky z Beskyd i odjinud. Další posezení se budou konat také 16. + 23. + 30. srpna.

VÍKEND! Restaurace | Beskydy | 12. 08. 2018
Rybí hody II.

Rybí hody II. Derniéra - tradiční rybí hody. V hlavních rolích opět pstruh, losos,tuňák, vedlejší role makrela, mořský vlk a další účinkující z jezer, řek a rybníků.

VÍKEND! Ostatní | Beskydy | 25. 08. 2018
Trh lidových řemesel

Tradiční trh lidových řemesel s botahým kulturním programem.

VÍKEND! Ostatní | Beskydy | 25. 08. 2018
Sochovy národopisné slavnosti

Na počest sběratele lidových písní a tanců v okolí Ondřejníku, vlasteneckého kantora Vincence Sochy, se pořádá ve Lhotce pod Ondřejníkem folklorní festival, nazvaný jeho jménem. Neúnavný objevitel prastarých zvyků a obyčejů lašského kraje založil v roce 1936 národopisnou skupinu, později přejmenovanou na soubor Pilky, který působí ve Lhotce dodnes. Slavnosti bývají tradičně zahájeny v sobotu odpoledne shromážděním u pamětní desky V. Sochy na Obecním

Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA